| Model Number | VS-ETF150Y65U |
View Detail Information
Explore similar products
APTGT75H60T1G
FS200R12KT4RPBPSA1
FF225R12ME4PB11BPSA1
FS800R07A2E3B31BOSA1
Product Specification
| Category | Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules | Current - Collector (Ic) (Max) | 142 A |
| Product Status | Obsolete | Mounting Type | Chassis Mount |
| Package | Tray | Series | - |
| Package / Case | EMIPAK-2B | Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.06V @ 15V, 100A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 650 V | Supplier Device Package | EMIPAK-2B |
| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division | Operating Temperature | 175°C (TJ) |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100 µA | IGBT Type | Trench |
| Power - Max | 417 W | Input | Standard |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 6.6 nF @ 30 V | Configuration | Three Level Inverter |
| NTC Thermistor | No | Base Product Number | ETF150 |
| Description | IGBT MOD 650V 142A EMIPAK-2B | Stock | In Stock |