China FZ2400R12HP4B9HOSA2
China FZ2400R12HP4B9HOSA2
  1. China FZ2400R12HP4B9HOSA2
FZ2400R12HP4B9HOSA2
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Category Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) 3550 A
Product Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Package Tray
Series IHM-B
Package / Case Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.05V @ 15V, 2400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Supplier Device Package Module
Mfr Infineon Technologies
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Collector Cutoff (Max) 5 mA
IGBT Type Trench
Power - Max 13500 W
Input Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce 150 nF @ 25 V
Configuration Single Switch
NTC Thermistor No
Base Product Number FZ2400
Description IGBT MODULE 1200V 3550A