China ACS772ECB-400B-PFF-T
China ACS772ECB-400B-PFF-T
  1. China ACS772ECB-400B-PFF-T
ACS772ECB-400B-PFF-T
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Category Sensors, Transducers Current Sensors
Response Time 2.5µs
Product Status Active
Sensor Type Hall Effect
Mounting Type Through Hole
Package Tube
Output Ratiometric, Voltage
Series Automotive, AEC-Q100
Sensitivity 5mV/A
Linearity ±0.9%
Mfr Allegro MicroSystems
Polarization Bidirectional
Current - Supply (Max) 15mA
Frequency DC ~ 200kHz
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Package / Case 5-CB Formed Leads, PFF
Current - Sensing 400A
Number of Channels 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
For Measuring AC/DC
Accuracy -
Description SENSOR CURRENT HALL 400A 5-CB