| Payment Terms | T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C |
| Supply Ability | 100000 pairs each month |
| Delivery Time | 5~8 working days |
| Packaging Details | Box |
| Number of Pins | 3+3PIN |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Current | 15A |
| Temperature Range | -40℃~+105℃ |
| Material | Nylon |
| Type | Male Female Plug Socket |
| Brand Name | Ulinkcon |
| Model Number | M25 |
| Certification | CE/Rohs |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
300V M19 male female IP67 waterproof connectors self locking 3+5 pin connector
Push Lock Wire To Board Multi Pin Connectors Waterproof 3+4 Pin For Power Signal
Circular Molded Cable Plug And Socket Connectors M19 Multi Pin Waterproof IP67
M19 Electrical Multi Pin Connectors Waterproof Wire To Board 300V With Push
Product Specification
| Payment Terms | T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C | Supply Ability | 100000 pairs each month |
| Delivery Time | 5~8 working days | Packaging Details | Box |
| Number of Pins | 3+3PIN | Waterproof Rating | IP67 |
| Current | 15A | Temperature Range | -40℃~+105℃ |
| Material | Nylon | Type | Male Female Plug Socket |
| Brand Name | Ulinkcon | Model Number | M25 |
| Certification | CE/Rohs | Place of Origin | China |
| High Light | Waterproof M25 connector 3+3 pin ,IP67 quick lock plug socket ,15A male female waterproof connector | ||
Waterproof Connector M25 3+3 Pin IP67 15A Male Female Quick Lock Plug Socket
Main Features
Quick Details of 6Pin Connector Male female
Waterproof Connector M25 3+3 Pin IP67 15A Male Female Quick Lock Plug Socket is a specialized connecting device developed for the simultaneous transmission of "power + signal" in medium and low-power equipment.
With "3+3 pin functional partition + M25 standard interface + IP67 protection" as its core advantages, it is accurately suitable for smart home control modules, medical monitoring equipment, small new energy energy storage equipment and outdoor security monitoring systems, which have high requirements for signal stability and power supply safety.
Adopting M25 circular structure design, it innovatively adopts a separate layout of 3-pin power circuit + 3-pin signal circuit, with a rated voltage of 250V and a rated current of 15A. The male and female connectors realize one-second docking through the quick-lock structure, solving the problems of "power and signal mixed connection interference" and "cumbersome locking operation" of traditional connectors, especially suitable for equipment with limited space and precise transmission requirements.
| Product Type Features | |
| Connector System | Cable-to-Cable |
| Sealable | Yes |
| Connector & Contact Terminates To | Wire & Cable |
| Circular Connector Type | Plug, Receptacle |
| Shell Type | Plastic Shell |
| Product Type | Connector Kit |
| Configuration Features | |
| Number of Positions | 3+3 |
| Number of Signal Positions | 3 |
| Contacts Preloaded | Yes |
| Electrical Characteristics | |
| Operating Voltage (VAC) | 600V max. |
| Operating Voltage (VDC) | 600V max. |
| Body Features | |
| Shell Material | PA66 |
| Circular Connector Insulation Material Type | Low Fire Hazard Thermoplastic |
| Hermetically Sealed | Yes |
| Entry Style | Side |
| Environmental Protection Type | Elastomer Sealed, Hermetically Sealed |
| O-Ring Material | Elastomer Sealed, Hermetically Sealed |
| Environmental Protection | Yes |
| Contact Features | |
| Contact Current Rating (Max) (A) . | 15A max. |
| Circular Connector Contact Type | Pin-Socket |
| Mechanical Attachment | |
| Connector Mounting Type | Cable Mount (Free-Hanging) |
| Mating Alignment Type | Keyed |
| Mating Retention | With |
| Dimensions | |
| Wire Size (AWG) | 20AWG,18AWG,16AWG,14AWG, |
| Usage Conditions | |
| Operating Temperature Range (°C) | -40 ~105°C |
| IP Water Sealing Level | IP67 |
| IP Dust Sealing Level | 6 |
| Industry Standards | |
| UL Flammability Rating | UL 94V-0 |
Application industries
Production Dimension
![]()
More Technical Details
![]()
FAQ
Q1:What is rated voltage?
A1:Rated voltage also known as operating voltage, which mainly depend on the connector insulation material used, the spacing between the size of contact. Some of the components or devices in less than its rated voltage may not be completed to its functions.
Q2:What is rated Current?
A2: Rated current, also known as operating current. With the rated voltage, as in the case below the rated current, air plug in general can work properly. Plug in the aviation design process, through the thermal design of the connector to meet the requirements of the rated current, because in contact with on a current flow out of date, due to conductor resistance and contact resistance, contact on will be heat. When the heat exceeds a certain limit, the plug will damage the insulation and the formation of air exposure on the surface of the coating to soften, resulting in failure.
Q3:How to track my shipment?
A3: Once the goods are shipped, we will send you the tracking number and logistics platform link. You can track the real - time status online or contact our team for updates.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2012
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ... Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!