| Payment Terms | T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C |
| Supply Ability | 100000 pairs each month |
| Delivery Time | 3~6 working days |
| Packaging Details | High Quality export carton |
| Number of Pins | 6Pin |
| Current | 10A |
| Rated voltage | 300V |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Color | Red Blue White Black Yellow |
| Contact Material | Brass Gold-Plated |
| Brand Name | Ulinkcon |
| Model Number | M19 |
| Certification | CE/Rohs |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
M25 5 Pin IP67 Circular Connectors 50A Plastic Male Female Plug Socket
M19 Male Female Plug Socket 9Pin Signal Outdoor Waterproof Cable To Board
PA66 16 Pin Round Connector M19 Male And Female Push Lock Wire To Wire
M19 Cable Data Connector 18 Pin Quick Release IP67 Waterproof 300 Volt
Product Specification
| Payment Terms | T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C | Supply Ability | 100000 pairs each month |
| Delivery Time | 3~6 working days | Packaging Details | High Quality export carton |
| Number of Pins | 6Pin | Current | 10A |
| Rated voltage | 300V | Waterproof Rating | IP67 |
| Color | Red Blue White Black Yellow | Contact Material | Brass Gold-Plated |
| Brand Name | Ulinkcon | Model Number | M19 |
| Certification | CE/Rohs | Place of Origin | China |
| High Light | 300V waterproof cable connector ,6 pin nylon M19 connector ,IP67 outdoor waterproof connector | ||
A high-performance connector specifically engineered for reliable wire-to-wire connections in harsh environments. Compatible with standard M19 thread size, it integrates robust dustproof and waterproof functions through a 6-pin precise configuration, providing a stable solution for electrical connections exposed to complex environments.
| Number of Poles | 6Pin waterproof connector |
|---|---|
| Current Rating | 10A max |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1000VAC @ 60 s |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
|---|---|
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
Rated voltage also known as operating voltage, which mainly depend on the connector insulation material used, the spacing between the size of contact. Some of the components or devices in less than its rated voltage may not be completed to its functions.
Rated current, also known as operating current. With the rated voltage, as in the case below the rated current, air plug in general can work properly. Plug in the aviation design process, through the thermal design of the connector to meet the requirements of the rated current, because in contact with on a current flow out of date, due to conductor resistance and contact resistance, contact on will be heat. When the heat exceeds a certain limit, the plug will damage the insulation and the formation of air exposure on the surface of the coating to soften, resulting in failure.
We provide multiple shipping options: 1) Courier (DHL/UPS/FedEx): 3 - 7 working days for small parcels; 2) Air freight: 7 - 15 working days; 3) Sea freight: 20 - 45 working days. Delivery time varies by destination and shipping method.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2012
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ... Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!