| Payment Terms | T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C |
| Supply Ability | 100000 pairs each month |
| Delivery Time | 5~8 working days |
| Packaging Details | Box |
| Number of Pins | 2Pin |
| Current | 20A |
| Connector type | self-locking male to female |
| Material | PA66&Copper Alloy |
| Voltage rating | 300V |
| Flame-resistant rating | UL94-V0 |
| Brand Name | Ulinkcon |
| Model Number | M19 |
| Certification | CE/Rohs |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
50A Female Molded Cable Connector Quick Lock 2 Pin Male Waterproof Panel
Quick Lock 30A Power Signal Connector IP67 2 Pole Waterproof Connector
5 Pin Circular Waterproof Power Connector M25 Power Cable Connector IP67
20A Industrial Waterproof Power Connector 5 Pin Waterproof Power Cord Connector
Product Specification
| Payment Terms | T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C | Supply Ability | 100000 pairs each month |
| Delivery Time | 5~8 working days | Packaging Details | Box |
| Number of Pins | 2Pin | Current | 20A |
| Connector type | self-locking male to female | Material | PA66&Copper Alloy |
| Voltage rating | 300V | Flame-resistant rating | UL94-V0 |
| Brand Name | Ulinkcon | Model Number | M19 |
| Certification | CE/Rohs | Place of Origin | China |
| High Light | PA66 M19 waterproof power connector ,2 pin industrial power connector ,20A waterproof electrical connector | ||
M19 2Pin 20A Push Lock Power Waterproof Circular Connectors
Main Features
Quick Details of 2Pin Connector Male female
| Product Type Features | |
| Connector System | Cable-to-Cable/Board |
| Sealable | Yes |
| Connector & Contact Terminates To | Wire & Cable |
| Circular Connector Type | Plug, socket |
| Shell Type | Plastic Shell |
| Product Type | Connector Kit |
| Electrical Characteristics | |
| Number of Poles | 2 |
| Current Rating | 20A max |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Durability Voltage | 2500VAC @ 60 s. |
| Body Features | |
| Shell Material | PA66 |
| Circular Connector Insulation Material Type | Low Fire Hazard Thermoplastic |
| Hermetically Sealed | Yes |
| Entry Style | Side |
| Environmental Protection Type | Elastomer Sealed, Hermetically Sealed |
| O-Ring Material | Elastomer Sealed, Hermetically Sealed |
| Environmental Protection | Yes |
| Usage Conditions | |
| Operating Temperature Range (°C) | -40 ~105°C |
| IP Water Sealing Level | IP67 |
| IP Dust Sealing Level | 6 |
| Operation/Application | |
| Durability Rating (Cycles) | 250, 251 |
| Industry Standards | |
| UL Flammability Rating | UL 94V-0 |
Application industries
More Technical Details
![]()
FAQ
Q1:How can I get samples?
A1:It's my honor to offer you samples,and the freight should be paied by yourself.You can let me know your courier number and your detail address,Then I can send you sample at once.
Q2:Are your products certified? What certifications do you have?
A2: All our products are certified by RoHS, CE, and other international standards. Specific certifications (e.g., FCC, UL) can be provided upon request based on your target market.
Q3:Is there a discount for large-quantity orders?
A3: Yes, we offer tiered discounts for bulk orders. The more you order, the more competitive the price. Please inform us of your expected quantity for a customized quotation.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2012
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ... Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!