| Payment Terms | T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C |
| Supply Ability | 100000 pairs each month |
| Delivery Time | 5~8 working days |
| Packaging Details | Standard Export carton |
| Material | PA66 |
| Application | Power,Automotive,LED,Electrical equipment,LED lighting etc. |
| Current | 5A |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Voltage rating | 60V |
| Flame-resistant rating | UL94-V0 |
| Brand Name | Ulinkcon |
| Model Number | M16 |
| Certification | CE/Rohs |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
5 Pin Male Female Wire To Wire Connector Types M19 Waterproof With Push Lock
Low Power Waterproof Cable Connector IP67 6 Pin Male Female Connector
7 Pin 5A Push Lock Wire To Board Cable Connectors Waterproof Molded With Cable
M19 Male Female Waterproof Cable Connector 10A 5 Pin IP67 Wire Connector
Product Specification
| Payment Terms | T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C | Supply Ability | 100000 pairs each month |
| Delivery Time | 5~8 working days | Packaging Details | Standard Export carton |
| Material | PA66 | Application | Power,Automotive,LED,Electrical equipment,LED lighting etc. |
| Current | 5A | Waterproof Rating | IP67 |
| Voltage rating | 60V | Flame-resistant rating | UL94-V0 |
| Brand Name | Ulinkcon | Model Number | M16 |
| Certification | CE/Rohs | Place of Origin | China |
| High Light | M16 waterproof wire connector IP67 ,brass gold plated wire splice ,signal wire waterproof connector | ||
8 Gauge Low Voltage Wire Connectors Waterproof IP67
Quick Details of 8Pin waterproof connector
| Product Type Features | |
| Connector System | Cable-to-Cable |
| Sealable | Yes |
| Connector & Contact Terminates To | Wire & Cable |
| Circular Connector Type | Plug, socket |
| Shell Type | Plastic Shell |
| Product Type | Connector Kit |
| Electrical Characteristics | |
| Number of Poles | 8 |
| Current Rating | 5A max. |
| Voltage Rating | 60VAC max |
| Durability Voltage | 500VAC @ 60 s. |
Main Features
| Body Features | |
| Shell Material | PA66 |
| Circular Connector Insulation Material Type | Low Fire Hazard Thermoplastic |
| Hermetically Sealed | Yes |
| Entry Style | Side |
| Environmental Protection Type | Elastomer Sealed, Hermetically Sealed |
| O-Ring Material | Elastomer Sealed, Hermetically Sealed |
| Environmental Protection | Yes |
Application industries
| Usage Conditions | |
| Operating Temperature Range (°C) | -40 ~+105°C |
| IP Water Sealing Level | IP67 |
| IP Dust Sealing Level | 6 |
| Operation/Application | |
| Durability Rating (Cycles) | 500 |
| Industry Standards | |
| UL Flammability Rating | UL 94V-0 |
Production Dimension
![]()
More Technical Details
![]()
FAQ
Q1:Are your products certified? What certifications do you have?
A1:All our products are certified by RoHS, CE, and other international standards. Specific certifications (e.g., FCC, UL) can be provided upon request based on your target market.
Q2:Are you a factory or trading company?
A2: We are a factory. Located in Ulinkcon Industrial Park, Bao'an District,Shenzhen,China
Q3:What is your Minimum Order Quantity (MOQ)?
A3: The MOQ varies by product type—usually 500 units for standard models and 1000 units for customized items. Lower MOQ can be negotiated for trial orders or long-term cooperation.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2012
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ... Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!