| Payment Terms | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100000 pairs Montly |
| Delivery Time | 3~6working days |
| Packaging Details | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Pin | 2+4pin |
| Current rating | 5A,10A |
| Material | PA66 |
| Waterproof level | IP67 |
| Operating temperature | -40℃-+105℃ |
| Flame-resistant rating | UL94-V0 |
| Brand Name | Ulinkcon |
| Model Number | M16 |
| Certification | CE/Rohs/TUV/UL |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
300V M19 male female IP67 waterproof connectors self locking 3+5 pin connector
Push Lock Wire To Board Multi Pin Connectors Waterproof 3+4 Pin For Power Signal
Circular Molded Cable Plug And Socket Connectors M19 Multi Pin Waterproof IP67
M19 Electrical Multi Pin Connectors Waterproof Wire To Board 300V With Push
Product Specification
| Payment Terms | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100000 pairs Montly |
| Delivery Time | 3~6working days | Packaging Details | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Pin | 2+4pin | Current rating | 5A,10A |
| Material | PA66 | Waterproof level | IP67 |
| Operating temperature | -40℃-+105℃ | Flame-resistant rating | UL94-V0 |
| Brand Name | Ulinkcon | Model Number | M16 |
| Certification | CE/Rohs/TUV/UL | Place of Origin | China |
| High Light | M16 waterproof power connector ,outdoor waterproof signal connector ,15A waterproof multi pin connector | ||
PA66 Plastic 2+4 Multi Pin Ip67 Waterproof Connector M16
Application industries
Quick Description
| Electrical Parameters | |
| Number of Poles | 2+4pin waterproof connector |
| Current Rating | 15A max. |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1500VAC @ 60 s. |
| Technical Parameters | |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Operation Parameters | |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Current Rating | 15A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max.Cable Cross Section Area | 0.5mm2 ~ 2.5mm2 |
Design Sketch
![]()
![]()
Q1:Who is responsible for customs clearance? Do you provide necessary documents?
A: We will provide complete customs clearance documents (commercial invoice, packing list, bill of lading, certification reports). Customs clearance fees and duties are borne by the buyer (EXW/FOB terms). We can assist with document preparation if needed.
Q2:How to track my shipment?
A: Once the goods are shipped, we will send you the tracking number and logistics platform link. You can track the real - time status online or contact our team for updates.
Q3: How can I get samples?
A: It's my honor to offer you samples,and the freight should be paied by yourself.You can let me know your courier number and your detail address,Then I can send you sample at once.
Q4: Do you accept other payment currencies besides USD?
A: Our default currency is USD, but we can also accept EUR, GBP, or other major currencies. Please confirm the exchange rate with our sales team when placing the order.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2012
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ... Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!