| Payment Terms | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100000 pairs Montly |
| Delivery Time | 3~6working days |
| Packaging Details | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Connector type | Quick connector |
| Material | Nylon |
| Rated voltage | 300V |
| Operating temperature | -40℃-+105℃ |
| Flame-sesistant rating | UL 94-V0 |
| Color | Blue,White,Green |
| Brand Name | Ulinkcon |
| Model Number | M19 |
| Certification | CE/Rohs/TUV/UL |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
6 Pin Waterproof Low Voltage Wire Connectors Male Female M19 Quick Lock 5A
M19 7 Pin Automotive Waterproof Male Female Connector For Low Power Signal
8 Pin Quick Lock Water Tight Electrical Connectors M19 Signal Male Female 300V
12 Pin M19 Male Female Waterproof Connectors Wire To Board Connector For Robots
Product Specification
| Payment Terms | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100000 pairs Montly |
| Delivery Time | 3~6working days | Packaging Details | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Connector type | Quick connector | Material | Nylon |
| Rated voltage | 300V | Operating temperature | -40℃-+105℃ |
| Flame-sesistant rating | UL 94-V0 | Color | Blue,White,Green |
| Brand Name | Ulinkcon | Model Number | M19 |
| Certification | CE/Rohs/TUV/UL | Place of Origin | China |
| High Light | 300V waterproof wire connectors ,M19 8 pin automotive connector ,quick lock waterproof data connector | ||
8 Pin Data M19 Male Female Wire Waterproof Connectors
Quick Description
Main Features
Application industries
| Electrical Parameters | |
| Number of Poles | 8Pin |
| Current Rating | 10A max. |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1000VAC @ 60 s. |
| Technical Parameters | |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Operation Parameters | |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Current Rating | 5A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max.Cable Cross Section Area | 0.5mm2 ~ 1.5mm2 |
Design Sketch
![]()
![]()
1. Q: Can I get a free sample before placing a bulk order?
A: We offer free samples for standard models, but the shipping cost is at your expense. For customized samples, a small fee will apply and can be deducted from the formal order later.
2. Q: Do you accept other payment currencies besides USD?
A: Our default currency is USD, but we can also accept EUR, GBP, or other major currencies. Please confirm the exchange rate with our sales team when placing the order.
3. Q: How can I get samples?
A: It's my honor to offer you samples,and the freight should be paied by yourself.You can let me know your courier number and your detail address,Then I can send you sample at once.
4. Q: How do I place an order? What is the process?
A:The order process is simple: 1) Confirm product details and get a proforma invoice (PI); 2) Make the down payment as agreed; 3) We start production and update you with progress; 4) Pay the balance before shipment; 5) Arrange delivery and provide tracking information.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2012
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ... Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!