| Payment Terms | T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C |
| Supply Ability | 100000 pairs each month |
| Delivery Time | 3~6working days |
| Packaging Details | High Quality export carton |
| Current | 50A |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Temperature Range | -40℃~+105℃ |
| Number of Pins | 2PIN |
| Color | Green Blue Red |
| Application | Industrial Automation/New Energy/Outdoor Electronics |
| Brand Name | Ulinkcon |
| Model Number | M25 |
| Certification | CE/Rohs |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
50A Outdoor Waterproof Connector IP67 600V 3 Pin Male To Female Connector
M25 Waterproof Outdoor Connectors 600V 50A With push locking
IP67 50A Outdoor Waterproof Connector 2 Pin Male Female Power Connector
Push Locking 5A Waterproof Connector 6 Pin Wire To Board Cable Plug Connector
Product Specification
| Payment Terms | T/T,D/A,D/P,MoneyGram,L/C | Supply Ability | 100000 pairs each month |
| Delivery Time | 3~6working days | Packaging Details | High Quality export carton |
| Current | 50A | Waterproof Rating | IP67 |
| Temperature Range | -40℃~+105℃ | Number of Pins | 2PIN |
| Color | Green Blue Red | Application | Industrial Automation/New Energy/Outdoor Electronics |
| Brand Name | Ulinkcon | Model Number | M25 |
| Certification | CE/Rohs | Place of Origin | China |
| High Light | IP67 waterproof 2 pin connector ,50A power cable connector ,push lock waterproof connector | ||
| Number of Poles | 2Pin waterproof connector |
| Current Rating | 50A max |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Durability Voltage | 2500VAC @ 60 s |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Current Rating | 50A max |
| Min Wire Size OD | 6.5mm ~ 10mm |
| Max Wire Size OD | 10.5mm ~ 18mm |
| Max Cable Cross Section Area | 0.5mm² ~ 6.0mm² |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2012
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ... Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!