| Payment Terms | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100000 pairs Montly |
| Delivery Time | 3~6working days |
| Packaging Details | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Pin | 10Pin |
| Material | Nylon |
| Current rating | 5A |
| Rated voltage | 300V |
| Protection level | IP67 |
| Flame-resistant rating | UL94-V0 |
| Brand Name | Ulinkcon |
| Model Number | M19 |
| Certification | CE/Rohs/TUV/UL |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
PA66 Material Waterproof Wire To Wire Plug Connectors 18 Pin Push Lock
3 Power 5 Pin Waterproof Data Connector 15A M19 Circular Wire Connector
IP67 Plug Socket 9 Pin Data Connector Waterproof M19 With Push Locking
3+2 Pin 15A Waterproof Data Connector 300V M19 Plastic Circular Connectors
Product Specification
| Payment Terms | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100000 pairs Montly |
| Delivery Time | 3~6working days | Packaging Details | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Pin | 10Pin | Material | Nylon |
| Current rating | 5A | Rated voltage | 300V |
| Protection level | IP67 | Flame-resistant rating | UL94-V0 |
| Brand Name | Ulinkcon | Model Number | M19 |
| Certification | CE/Rohs/TUV/UL | Place of Origin | China |
| High Light | 10 pin waterproof data connector ,M19 quick connect wire connector ,waterproof wire to board connector | ||
| Number of Poles | 10Pin |
|---|---|
| Current Rating | 5A max. |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1500VAC @ 60 s. |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
|---|---|
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Voltage Rating | 300VAC max |
|---|---|
| Current Rating | 5A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max. Cable Cross Section Area | 0.5mm² ~ 2.5mm² |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2012
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ... Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!