| Payment Terms | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 100000 pairs Montly |
| Delivery Time | 3~6working days |
| Packaging Details | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Pin | 9Pin |
| Current rating | 5A |
| Gender | Male to Female |
| Material | Nylon |
| Protection level | IP67 |
| Flame-resistant rating | UL94-V0 |
| Brand Name | Ulinkcon |
| Model Number | M19 |
| Certification | CE/Rohs/TUV/UL |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
M16 2+4 Pin IP67 Connectors Waterproof 300V Low Voltage Wire To Board Connector
M19 11Pin IP67 Panel Mount Connector Push Pull Industrial Plug Socket For Data
M19 Outdoor Waterproof Connector Manufacturer 3 Pin 9 Pin Gold Plated Quick
300V M19 10 Pin Push Pull Cable Connectors Wire To Board Industrial Data
Product Specification
| Payment Terms | T/T,D/P,L/C,D/A,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 100000 pairs Montly |
| Delivery Time | 3~6working days | Packaging Details | 1.Plastic bag;2.Carton;3.As per customer's requirements |
| Pin | 9Pin | Current rating | 5A |
| Gender | Male to Female | Material | Nylon |
| Protection level | IP67 | Flame-resistant rating | UL94-V0 |
| Brand Name | Ulinkcon | Model Number | M19 |
| Certification | CE/Rohs/TUV/UL | Place of Origin | China |
| High Light | M19 waterproof panel mount connector ,9 pin low current wire connector ,waterproof wire to board connector | ||
The M19 9-pin waterproof cord connector is a dedicated low-current signal transmission solution engineered for harsh environments. Featuring a panel-mount design, it enables stable interconnection between cables and circuit boards. Boasting IP67 ingress protection and precision structural design, it serves as a reliable choice for signal transmission in industrial and outdoor equipment.
Growth Lights, Communications Equipment, Product Coding Machines, Inventory Product Coding, Inkjet Systems, Solar Systems, Industrial Inkjet Equipment, Electric Power Equipment, Laboratory Forensic & Pathology Equipment, Communications Equipment, Heavy Machinery
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Number of Poles | 9Pin |
| Current Rating | 5A max |
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Durability Voltage | 1500VAC @ 60 s |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Resistance | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) when mated |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Voltage Rating | 300VAC max |
| Current Rating | 5A max |
| Min Wire Size OD | 3.0mm ~ 6.0mm |
| Max Wire Size OD | 8.0mm ~ 10.0mm |
| Max Cable Cross Section Area | 0.5mm² ~ 2.5mm² |
A: We are a factory. Located in Ulinkcon Industrial Park, Bao'an District, Shenzhen, China.
A: Yes, of course. You can create your own private label and packaging. If you need packaging design, we have professional designers to serve you.
A: We are pleased to offer samples, with freight costs to be paid by the customer. Please provide your courier account number and detailed address for immediate shipment.
A: We provide complete customs clearance documents (commercial invoice, packing list, bill of lading, certification reports). Customs clearance fees and duties are borne by the buyer (EXW/FOB terms). We can assist with document preparation if needed.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter,Seller
Year Established:
2012
Total Annual:
5,000,000-10,000,000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ... Shenzhen Ulinkcon Co., Ltd. is a leading company specialized in designing and manufacturing industrial waterproof circular connectors, power signal connectors.Based on its high degree of precision, high-quality automatic insertion & self-locking system, our products are widely used in a variety ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!