China PG50A-OR-IP67 Fixed (Non-Rotatable) Energy Storage Connector - Orange Positive,
  1. China PG50A-OR-IP67 Fixed (Non-Rotatable) Energy Storage Connector - Orange Positive,
  2. China PG50A-OR-IP67 Fixed (Non-Rotatable) Energy Storage Connector - Orange Positive,
PG50A-OR-IP67 Fixed (Non-Rotatable) Energy Storage Connector - Orange Positive,
  1. MOQ: 100PCS
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,Western Union
Supply Ability Monthly output: 10,000 sets
Delivery Time 5-8 Working Days
Packaging Details High Quality export carton
Interface Type AC/DC
Cable Length per your requirement
Rated Current 50A
Jacket Material Plastic
Color Black, Red, Orange or customized
Protection Grade IP67
Brand Name Cablein
Certification CE, ROHS, TUV , ETL
Place of Origin Shenzhen China
Product Specification
Payment Terms T/T,Western Union Supply Ability Monthly output: 10,000 sets
Delivery Time 5-8 Working Days Packaging Details High Quality export carton
Interface Type AC/DC Cable Length per your requirement
Rated Current 50A Jacket Material Plastic
Color Black, Red, Orange or customized Protection Grade IP67
Brand Name Cablein Certification CE, ROHS, TUV , ETL
Place of Origin Shenzhen China
High Light 50A Rated Current Energy Storage Connector1500V DC Waterproof Circular ConnectorNon-Rotatable Stud Mount Connector
PG50A-OR-IP67 Fixed (Non-Rotatable) Energy Storage Connector - Orange Positive, Stud Mount
Specifications
Rating: IP67
Connection Type: Threaded Hole
Waterproof Ring: 5.2-6.3mm
Material: Plastic
Current:50A
Datasheet
Parameter Specification
Rated Current 50A
Outside Diameter (OD) 5.2-6.3mm
Rated Voltage 1500V DC
Cable Cross-Sectional Area 10AWG(6mm²)
Flame Retardant Rating UL-94
Insulation Material FA66+GF
Contact Materials Copper T2/BeCu  Silver/Tin Plating
Advantages
1.Stud Mounting for Secure Fixation
2.IP67 Rating for Superior Waterproofing
3.Non-Rotatable Design for Stable Connection
4.Orange Color for Easy Polarity Identification
Product Images
FAQ
 FAQ 1: What is the operating temperature range?
Answer: It operates reliably within -40°C to +100°C .