| Number of Ports | 1 |
| Number of Contacts | 16P |
| Mounting Type | 卧贴 |
| Current Rating | 5A |
| Voltage Rating | 5V |
| Detection color | 黑色 |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ |
| Connector Type | Type-C |
| Connect-Disconnect Life | 1万次 |
| Gender | 母 |
| Description | USB-C (USB TYPE-C) Receptacle Connector 16 Position Surface Mount, Right Angle |
| Mfr. Part # | TYPE-C 16PIN DG4.3 |
| Package | SMD |
| Model Number | TYPE-C 16PIN DG4.3 |
View Detail Information
Explore similar products
Lead Free Connector Amphenol 10119313-301TLF with Thermoplastic Housing and Gold
Micro USB Connector JST UB-MC5BR3-SD204-4S-1-TB with SMT Mounting and 10000
Top Mount Type C Connector 6 Pin Configuration HCTL HC-TYPE-C-6P-01B Suitable
Type C Connector SHOU HAN SH U262 161N 4BVC11 with Electrical Rating 5V 3A and
Product Specification
| Number of Ports | 1 | Number of Contacts | 16P |
| Mounting Type | 卧贴 | Current Rating | 5A |
| Voltage Rating | 5V | Detection color | 黑色 |
| Operating Temperature | -25℃~+85℃ | Connector Type | Type-C |
| Connect-Disconnect Life | 1万次 | Gender | 母 |
| Description | USB-C (USB TYPE-C) Receptacle Connector 16 Position Surface Mount, Right Angle | Mfr. Part # | TYPE-C 16PIN DG4.3 |
| Package | SMD | Model Number | TYPE-C 16PIN DG4.3 |
| High Light | 16PIN Type-C Connector ,5A Current Rating USB Connector ,10000 Connect-Disconnect Life DG4.3 Connector | ||
This product is a TYPE-C 16PIN DG4.3 connector designed for various applications. It features robust mechanical and electrical performance, ensuring reliability in demanding environments. The connector is built with high-quality materials and undergoes rigorous testing to meet industry standards.
| Specification | Details |
| Material Specification | Housing: LCP, UL94 V-0. Contacts: C2680, T=0.15mm. Mid Plate: SUS301, T=0.15mm. Inside Shell: SUS304, T=0.30mm. Outside Shell: SUS304, T=0.25mm. |
| Plating Specification - Contacts | Ni 30u" MIN. UNDER PLATED OVER ALL. Au PLATED ON THE FUNCTIONAL AREA OF CONTACT. (GOLD PLATING THICKNESS FOLLOW THE P/N) GOLD FLASH PLATING ON SOLDER AREA. |
| Plating Specification - Shells | Ni 50u" MIN. UNDER PLATED OVER ALL. GOLD FLASH PLATING ON SOLDER AREA. |
| Mechanical Performance - Insertion Force | 0.5~2.0 kgf |
| Mechanical Performance - Removal Force | 0.8 kgf ~ 2.0 kgf |
| Mechanical Performance - Durability | 10000 CYCLES |
| Electrical Performance - Current Rating | 5A |
| Electrical Performance - Voltage Rating | 20V |
| Electrical Performance - Insulation Resistance | 100M MIN |
| Electrical Performance - Dielectric Withstand Voltage | AC 100V for 1 Minute |
| Electrical Performance - Low Contact Resistance | Initial: 40M / After 50M |
| Environmental Performance - Operating Temperature | -30 ~ +80 |
| IR Reflow | Peak temperature on the board shall be maintained for 10 seconds at 260. |
| Packaging | 1 REEL = 600 PCS. 1 CARTON = 7 REELS = 4200 PCS. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer
Year Established:
2009
Employee Number:
<300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. is a professional company focus on integrated circuit ic business. Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. will also responsible with exporting and logistic business. there is professional factory Beijing Silk Road which focus on desigining and manufacture. Fou... Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. is a professional company focus on integrated circuit ic business. Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. will also responsible with exporting and logistic business. there is professional factory Beijing Silk Road which focus on desigining and manufacture. Fou...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!