| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 100000pcs/week |
| Delivery Time | 10-15days |
| Packaging Details | 1000pcs/bag, carton package is possible |
| Name | Universal Rebar Wheel Spacer |
| Size | 30mm cover thickness |
| Dimensions | 15-50mm |
| Usage | Rebar cages |
| Brand Name | Duorui |
| Model Number | 30mm |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
International Construction Formwork Accessories ,Galvanized Formwork Tie Swivel
Plastic Concrete Construction Formwork Accessories Injection Molding Formwork
Ductil Cast Iron Formwork Clamp 110 * 5mm Size High Strength Lightweight
Galvanized Casting Construction Formwork Accessories Anchor Wing Heavy Duty Nut
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 100000pcs/week |
| Delivery Time | 10-15days | Packaging Details | 1000pcs/bag, carton package is possible |
| Name | Universal Rebar Wheel Spacer | Size | 30mm cover thickness |
| Dimensions | 15-50mm | Usage | Rebar cages |
| Brand Name | Duorui | Model Number | 30mm |
| Certification | ISO | Place of Origin | China |
High Quality PP Universal Rebar Wheel Spacer Plastic Rebar Chair Spacer for Concrete
Our high quality rebar wheel spacers are designed to maintain the precise concrete cover for reinforcing steel from vertical and horizontal structures. The "clip-on" design makes it easy to install onto different rebar sizes, ensuring the steel remains centered within the formwork, preventing corrosion and structural weakness.
Universal rebar spacers are commonly applied in slabs, beams, columns, walls, roads, bridges, tunnels, and precast concrete parts.
Specification of High Quality PP Universal Rebar Wheel Spacer Plastic Rebar Chair Spacer for Concrete:
| Name | PP universal rebar wheel spacers |
| Size | 15mm, 20mm, 25mm, 30mm, 40mm, 50mm cover thickness |
| Reabr size | 6-32mm diameter rebar |
| Material | High quality PP |
| Package | 1000pcs/bag |
| Sample | Free sample can be offered |
| OEM | We have rich experience for making customized products and different sizes |
Please feel free to contact us for more plastic construction products.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2012
Total Annual:
5000000-8000000
Employee Number:
25~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Zhengzhou Duorui Enterprise Co., Ltd was established in 2012, after 12 years development, our products have evolved and expanded in reinforcement and formwork accessories, like tie rod, wing nut, water stopper, prop sleeve, pin, scaffolding coupler etc. and plastic building materials, such as d... Zhengzhou Duorui Enterprise Co., Ltd was established in 2012, after 12 years development, our products have evolved and expanded in reinforcement and formwork accessories, like tie rod, wing nut, water stopper, prop sleeve, pin, scaffolding coupler etc. and plastic building materials, such as d...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!