| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 1500 Unit / Per Month |
| Delivery Time | 20-25 working days |
| Packaging Details | Nude |
| Loading Tons | 50 Tons |
| Axles | 3 axles, FUWA brand |
| Application | Transport container or Bulk goods |
| Tire | 12R22.5, 315/80R22.5 |
| Support Leg | JOST brand, 28 tons |
| Type | Side wall semi trailer |
| Brand Name | TRUCKMAN AUTP |
| Model Number | TKM3504SEI |
| Certification | SGS, BV, CTN |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
60 Tons Heavy Duty Side Wall Semi Trailer Thickness 2mm Height 600mm
Side Wall 12.5m Cargo Semi Trailer Q345 Steel With Jost Brand Support Leg
Steel Iron Side Wall Semi Trailer Loading Capacity 60 Tons 3 Axles 60 Tons With
Bulk Cargo Tipper Semi Trailer , Semi Trailer Dump Truck With Container Lock
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 1500 Unit / Per Month |
| Delivery Time | 20-25 working days | Packaging Details | Nude |
| Loading Tons | 50 Tons | Axles | 3 axles, FUWA brand |
| Application | Transport container or Bulk goods | Tire | 12R22.5, 315/80R22.5 |
| Support Leg | JOST brand, 28 tons | Type | Side wall semi trailer |
| Brand Name | TRUCKMAN AUTP | Model Number | TKM3504SEI |
| Certification | SGS, BV, CTN | Place of Origin | CHINA |
| High Light | side wall trailer , flatbed semi trailer | ||
The side wall semi trailer was popular by logistics companies as its multipurpose application. It can be used
to transport livestock bulk cargos and other goods. the side wall trailer fence semi trailer adopts high quality
material, important accessories and configuration all adopt domestic and aboard brands. Main beam adopts
Q345B high strength steel, stability and safety when operating in harsh road conditions. This makes the
product long service time, save maintenance costs and improve operating efficiency.
![]()
The Main Specification For The Side Wall Semi Trailer.
| Overall dimension | 12500x2500x600mm or 800mm |
| Loading capacity | 40ton~60ton |
| Axle | 3 axles, 3x13 tons, FUWA |
| Side walls height | 600mm or 800mm |
| Suspension | Heavy duty mechanical spring suspension |
| Tire | 12R22.5 or 315/80R22.5, 12 units |
| Landing gear | JOST, 28 tons |
| Brake system | WABCO |
| King pin | 90#, 3.5 inch |
| Electical system | 24V, LED lights |
Bill Of Loading For Reference.
![]()
TRUCKMAN AUTO brand trucks, semi trailer and construction machinery sold around 80 countries, with durable quality and reasonable price. And every shipment will send the bill of loading and clearance document in time, help the customers get goods asap. Here attached some bill of loading for your reference.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2010
Total Annual:
10000000-15000000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Site Member
JINAN TRUCKMAN AUTOMOBILE CO.,LTD. was established in year 2018, that mainly focus on TRUCKMAN brand all series new semi trailers, full Trailers such as container trailer, lowbed trailer, dump trailer, tank trailer, fence trailer and some China brand tractor truck head, export business. The goods ca... JINAN TRUCKMAN AUTOMOBILE CO.,LTD. was established in year 2018, that mainly focus on TRUCKMAN brand all series new semi trailers, full Trailers such as container trailer, lowbed trailer, dump trailer, tank trailer, fence trailer and some China brand tractor truck head, export business. The goods ca...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!