| Payment Terms | L/C, T/T, D/P |
| Supply Ability | 100units/month |
| Delivery Time | 60days |
| Packaging Details | Waterproof Package |
| Operating Weight | 37700kg |
| Bucket Capacity | 1.77m³ |
| Fuel Tank | 600L |
| Hydraulic Tank | 380L |
| Engine | DX12, 233kw, 1800rpm |
| Brand Name | DEVELON |
| Model Number | DX360LCA |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
10 Wheel 371HP SINOTRUK HOWO 6x4 Tipper Truck Construction Work
SINOTRUK Howo 6x4 Dump Truck 371HP With Radial Tire
6x4 20 Cubic Meter SHACMAN F3000 Truck With WEICHAI Tech Engine
6x4 18 Cubic SINOTRUK Howo Dump Truck 371 Tipper Truck
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, D/P | Supply Ability | 100units/month |
| Delivery Time | 60days | Packaging Details | Waterproof Package |
| Operating Weight | 37700kg | Bucket Capacity | 1.77m³ |
| Fuel Tank | 600L | Hydraulic Tank | 380L |
| Engine | DX12, 233kw, 1800rpm | Brand Name | DEVELON |
| Model Number | DX360LCA | Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
The DEVELON DX360LCA is featured by reinforced heavy duty arm and boom with fortified undercarriage to withstand high impact materials. Take your choice between standard undercover and heavy duty undercover. Both designed using reliable element and formed in optimal structural integrity. Ensuring long life and high uptime even in extreme job sites.The DEVELON DX360LCA Crawler Excavator brings smart and innovative solutions which serve to increase long term profit.A standard auto idle feature and relief cutoff, optionally available SPC system automatically controls engine RPM and hydraulic system to serve best fuel efficiency.
![]()
| Description | Parameter Value |
| Product Name | 37.7 Tons DEVELON DX360LCA Crawler Excavator |
| Application | Construction Industry |
| Engine | DX12, 233kw, 1800rpm |
| Fuel Tank | 600L |
| Hydraulic Tank | 380L |
| Operating Weight | 37700kg |
| Bucket Capacity | 1.77m³ |
| Maximum traction force | 18.7/30.7 tons |
| Max. travel speed (high/low) | 5.5/3.4 km/h |
| Dimension | 11405x3280x3255mm |
The 37.7 Tons DEVELON DX360LCA Crawler Excavator can be customised to meet your requirements.
| Model | Operating Weight | Bucket/Blade Cpacity |
| 1.6 CBM Bucket LONGKING CDM6336 Crawler Excavator | 32.8 Tons | 1.6 m³ |
| 20 Tons DEVELON DX220LCA Crawler Excavator | 20 Tons | 0.92m³ |
![]()
→Ask us for which crawler excavator is suitted for your requirements.
The DX12 is a mechanical engine built on DEVELON’s continuously evolving engine technology. Greater engine outputs of 233kW and impressive torque enables to precisely deliver the power you need. Our many years of experience in engine design and production have resulted in both efficient and powerful engine. Delivering greater engine output through various system improvements. This cutting edge power unit is meticulously calibrated to meet the rigorous demands of heavy duty trucks and construction machinery, boasting an optimized fuel injection system and enhanced combustion efficiency that not only boost overall performance but also reduce fuel consumption and operational costs.
![]()
Standard delivery is 35–40 days. Customized models may require 45–50 days.
Q3: What are the excavation performance specifications of the DEVELON excavator?
The DEVELON DX360LCA excavator has a dredging depth of 6.885 meters and a maximum horizontal reach of 10.325 meters.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2010
Total Annual:
10000000-15000000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Site Member
JINAN TRUCKMAN AUTOMOBILE CO.,LTD. was established in year 2018, that mainly focus on TRUCKMAN brand all series new semi trailers, full Trailers such as container trailer, lowbed trailer, dump trailer, tank trailer, fence trailer and some China brand tractor truck head, export business. The goods ca... JINAN TRUCKMAN AUTOMOBILE CO.,LTD. was established in year 2018, that mainly focus on TRUCKMAN brand all series new semi trailers, full Trailers such as container trailer, lowbed trailer, dump trailer, tank trailer, fence trailer and some China brand tractor truck head, export business. The goods ca...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!