| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Delivery Time | 7 work days |
| Item Name | Electric Bakery Oven |
| Size | 920x700x1150mm |
| Internal Size | 650x525x175mm |
| Voltage/Power | 380V/10.2kw |
| Capacility | 3 Deck 3 Trays |
| Usage | Bakery Shop |
| Brand Name | DINGCHU |
| Model Number | DCGZEB |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | CE、ISO |
View Detail Information
Explore similar products
Stainless Steel 220V 180w 3 Deck Bakery Oven
625mm 5.8kw Industrial Bakery Oven With Timer Counter
Fast Heated 12 Trays 40kg Commercial Baking Machine
Three Deck 1220mm 19.8kw Industrial Bakery Oven
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Delivery Time | 7 work days |
| Item Name | Electric Bakery Oven | Size | 920x700x1150mm |
| Internal Size | 650x525x175mm | Voltage/Power | 380V/10.2kw |
| Capacility | 3 Deck 3 Trays | Usage | Bakery Shop |
| Brand Name | DINGCHU | Model Number | DCGZEB |
| Place of Origin | CHINA | Certification | CE、ISO |
| High Light | 67kg Industrial Bakery Oven ,650mm Industrial Bakery Oven ,67kg Electric Bakery Oven | ||
Electric Bread Industrial Baking Oven 67kg Digital Temperature Controller 650x525x175
It is widely applied in food factories, supermarket, bakery of large scale, governmental organizations, enterprises, army and school etc.Suitable for many kinds of roasting, including bread, toast, biscuit, cookie, moon cake, snack and a variety of meat etc.
Feature:
1. Temperature range:20°C~300°C.
2. With Analog thermostat.
3. Material:front side is 430# stainless steel, inside is electrolytic plate.
4. Digital display temperature controller,mechanicaltimer.
5. Each layer can be controlled separately.
Specification:
| Item Name: | Electric Bakery Oven | Size: | 920x700x1150mm |
|---|---|---|---|
| Internal Size: | 650x525x175mm | Voltage/Power: | 380V/10.2kw |
| Capacility: | 3 Deck 3 Trays | Usage: | Bakery Shop |
| High Light: | industrial warming ovens,industrial bread baking equipment | ||
| Item | Model No. | Power(kw) | Volt (V) | Weight (kg) | Size (mm) | Internal Size (mm) |
| Electric three deck three tray oven | DFL-33 | 10.2 | 380 | 67 | 920x700x1150 | 650x525x175 |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler
Year Established:
2010
Total Annual:
100000-5000000
Ecer Certification:
Active Member
Guangzhou Dingchu kitchenware Co.Ltd. is professional enterprise in design,manufacture,sale,install and after-sales service.It’s including gold ocean kitchenware equipment factory and several sale shop Guangzhou shaxi international wholesales market of hotel things ... Guangzhou Dingchu kitchenware Co.Ltd. is professional enterprise in design,manufacture,sale,install and after-sales service.It’s including gold ocean kitchenware equipment factory and several sale shop Guangzhou shaxi international wholesales market of hotel things ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!