| Payment Terms | T/T (30% advance payment, 70% balance payment to deliver the goods), Western Union, Paypal |
| Supply Ability | 10000pieces/week |
| Delivery Time | Sample: within 2 days, bulk order:7-10 days, according to the order quantity |
| Packaging Details | 24pieces/carton |
| Size | 15*10*2cm |
| Weight | 2.4 ounces |
| outside material | food grade HDPE |
| inside material | gel cooling liquid |
| Color | transparent white with blue liquid;custom |
| Packing type | Cartons |
| use | food keep fresh |
| OEM | yes |
| Flexible | Yes |
| Leak-Proof | Yes |
| Quantity | 15 packs |
| Inside Liquild | Cooling gel |
| Shape | Square |
| Bpa-Free | Yes |
| Use | cooler bag , cooler box , lunch bag |
| Payment | 30% deposit, 70% balance before shipping |
| Packing Type | Carton |
| Type | Thermal |
| Payment Term | T/T Paypal |
| Freezable | Yes |
| Brand Name | JS |
| Model Number | BH015 |
| Certification | FDA,MSDS,CPSIA,Regulation(EU)no.102011 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Environment HDPE Materials Mini Ice Packs Insulated Colorful,print your logo
10*10*2 CM Mini Ice Packs For Food Cold and Fresh / HDPE Plastic Ice Blocks For
Portable Hard Plastic Mini Ice Packs For Thermal Bags , 12*7.8*2cm Size
Insulated Colorful Mini Ice Packs , Small Cool Packs Environment HDPE Materials
Product Specification
| Payment Terms | T/T (30% advance payment, 70% balance payment to deliver the goods), Western Union, Paypal | Supply Ability | 10000pieces/week |
| Delivery Time | Sample: within 2 days, bulk order:7-10 days, according to the order quantity | Packaging Details | 24pieces/carton |
| Size | 15*10*2cm | Weight | 2.4 ounces |
| outside material | food grade HDPE | inside material | gel cooling liquid |
| Color | transparent white with blue liquid;custom | Packing type | Cartons |
| use | food keep fresh | OEM | yes |
| Flexible | Yes | Leak-Proof | Yes |
| Quantity | 15 packs | Inside Liquild | Cooling gel |
| Shape | Square | Bpa-Free | Yes |
| Use | cooler bag , cooler box , lunch bag | Payment | 30% deposit, 70% balance before shipping |
| Packing Type | Carton | Type | Thermal |
| Payment Term | T/T Paypal | Freezable | Yes |
| Brand Name | JS | Model Number | BH015 |
| Certification | FDA,MSDS,CPSIA,Regulation(EU)no.102011 | Place of Origin | China |
| High Light | mini ice blocks ,mini freezer packs | ||
multipurpose portable outdoor camping fishing vegetable customized free sample ice pack for beer for kids lunch box
Product description
| Item No. | BH015 |
| Material |
Food grade HDPE |
| inside material | Gel cooling liquid ( can be adjust temperature according client's requirements) |
| Size | 15*10*2cm |
| Volume | 200ml |
| Certification | FDA/MSDS/SGS/CPSIA/Regulation(EU)no.102011 |
| Customized | Designs according to client’s requirements such as new shape,material,color,size,printing,packaging and so on |
| MOQ | 3000pcs,any small trial order is welcome |
| Delivery time | Spot goods 3-5days;customize product 15-20 days based on MOQ |
| OEM & ODM | Welcome |
| Usage | Store the ice box in the freezer for about 10-12 hours. It can be used until the inner material is frozen |
Product functions:
1/For keep food fresh,Suitable for lunch box,picnic etc.
2/For beverages cold storage.
3/To use simply place pack in a freezer and use once it has frozen solid.
4/Can be reused as many times as you like!
5/Perfect for keeping your food and drinks cold.
6/Can be used in cooler boxes or cooler bags.
Product features:
![]()
![]()
Packing & Shipping
| Packaging Detail |
|
![]()
Shipping:
Production details
| Plastic box blow molding process | |
| Liquid filling & sealing process |
Our Services
| Accept Customize Products |
|
| Accept Customize Packaging |
|
Other type products
| Medical cool boxes | |
| Vacuum insulation panel |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
300-500
Employee Number:
40~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Jisi Cold Chain Technology Co.,Ltd,is a factory specializing in the production of series of pcm ice packs,cooler boxes and VIP panels. Our phase change material ice plate with several kinds of temperatures,such as -30 degrees -25 degrees -15 degrees -10 degree... Changzhou Jisi Cold Chain Technology Co.,Ltd,is a factory specializing in the production of series of pcm ice packs,cooler boxes and VIP panels. Our phase change material ice plate with several kinds of temperatures,such as -30 degrees -25 degrees -15 degrees -10 degree...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!