| Payment Terms | T/T (30% advance payment, 70% balance payment to deliver the goods), Western Union, Paypal |
| Supply Ability | 10000pieces/week |
| Delivery Time | Sample: within 2 days, bulk order:7-10 days, according to the order quantity |
| Packaging Details | directly in cartons |
| Size | 15*10*2cm |
| Weight | 200g |
| outside material | food grade HDPE |
| inside material | gel cooling liquid |
| Color | customized |
| Packing type | directly in cartons |
| use | food keep cold |
| customize | acceptable |
| Material | HDPE |
| Brand Name | JS |
| Model Number | BH016 |
| Certification | FDA,MSDS,CPSIA,Regulation(EU)no.102011 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Non - Toxic Plastic Ice Packs White Colors For Food Storage MSDS Standard
Small Portable Plastic Ice Packs Hard Gel Cooler Box for Picnic Bag
High Efficiency 500ml Hard HDPE Plastic PCM Ice Pack With Perfect Sealing
Factory Price Colorful HDPE Hard Plastic Ice Pack Cooler For Frozen Food
Product Specification
| Payment Terms | T/T (30% advance payment, 70% balance payment to deliver the goods), Western Union, Paypal | Supply Ability | 10000pieces/week |
| Delivery Time | Sample: within 2 days, bulk order:7-10 days, according to the order quantity | Packaging Details | directly in cartons |
| Size | 15*10*2cm | Weight | 200g |
| outside material | food grade HDPE | inside material | gel cooling liquid |
| Color | customized | Packing type | directly in cartons |
| use | food keep cold | customize | acceptable |
| Material | HDPE | Brand Name | JS |
| Model Number | BH016 | Certification | FDA,MSDS,CPSIA,Regulation(EU)no.102011 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | mini freezer packs , long lasting ice packs | ||
instant best price water sports big with gel inside alibaba top factory multipurpose ice pack for cans for kids lunchbox
Product description
| Item No. | BH016 |
| Material |
Food grade HDPE |
| inside material | Gel cooling liquid ( can be adjust temperature according client's requirements) |
| Size | 15*10*2cm |
| Volume | 200ml |
| Certification | FDA/MSDS/SGS/CPSIA/Regulation(EU)no.102011 |
| Customized | Designs according to client’s requirements such as new shape,material,color,size,printing,packaging and so on |
| MOQ | 3000pcs,any small trial order is welcome |
| Delivery time | Spot goods 3-5days;customize product 15-20 days based on MOQ |
| OEM & ODM | Welcome |
| Usage | Store the ice box in the freezer for about 10-12 hours. It can be used until the inner material is frozen |
Product functions:
The freezer blocks are great for hot summer days when having a picnic, BBQ or dining outside.
They are ideal for use with cool bags and can be easily packed in a suitcase for use on holidays at the beach.
Product features:
![]()
![]()
![]()
Packing & Shipping
| Packaging Detail |
|
![]()
Shipping:
Production details
| Plastic box blow molding process | |
| Liquid filling & sealing process |
Our Services
| Accept Customize Products |
|
| Accept Customize Packaging |
|
Other type products
| Medical cool boxes | |
| Vacuum insulation panel |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
300-500
Employee Number:
40~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Jisi Cold Chain Technology Co.,Ltd,is a factory specializing in the production of series of pcm ice packs,cooler boxes and VIP panels. Our phase change material ice plate with several kinds of temperatures,such as -30 degrees -25 degrees -15 degrees -10 degree... Changzhou Jisi Cold Chain Technology Co.,Ltd,is a factory specializing in the production of series of pcm ice packs,cooler boxes and VIP panels. Our phase change material ice plate with several kinds of temperatures,such as -30 degrees -25 degrees -15 degrees -10 degree...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!