| Payment Terms | Western Union, T/T, Paypal |
| Supply Ability | 3000pcs/day |
| Delivery Time | 2-3days |
| Packaging Details | Carton size:41.5*34.5*22cm,and 18pcs in one carton |
| Size | 36x21x1.8cm |
| Weight | 1100g |
| Outer material | environment HDPE materials |
| Inside liquild | SAP CMC |
| Colors | Custom |
| Certificates | FDA SGS MSDS CPSIA |
| Packing type | carton |
| Packing number | 18pcs |
| Payment | 30% deposit, 70% balance before shipping |
| Brand Name | JISILL |
| Model Number | BH082 |
| Certification | FDA SGS MSDS CPSIA CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Portable Blue Gel Filling Plastic Reusable Ice Packs For Food Storage
SGS Approved Ice Cooler Brick 50Ml Plastic Freeze Pack For Cooler
Non Toxic Food Gel Cooling Blue Cool Box Freezer Blocks Environmental Friendly
Reusable Phase Change Material Cooler Cold Packs For 2 - 8C Medicine Storage
Product Specification
| Payment Terms | Western Union, T/T, Paypal | Supply Ability | 3000pcs/day |
| Delivery Time | 2-3days | Packaging Details | Carton size:41.5*34.5*22cm,and 18pcs in one carton |
| Size | 36x21x1.8cm | Weight | 1100g |
| Outer material | environment HDPE materials | Inside liquild | SAP CMC |
| Colors | Custom | Certificates | FDA SGS MSDS CPSIA |
| Packing type | carton | Packing number | 18pcs |
| Payment | 30% deposit, 70% balance before shipping | Brand Name | JISILL |
| Model Number | BH082 | Certification | FDA SGS MSDS CPSIA CE |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | long lasting ice packs ,freezer cold packs | ||
Plastic Material Low Temperature Freezer Boxes With PCM Phase Change Material
Low temperature freezer box features:
| Product Name: | Low temperature freezer box |
| Material: | HDPE+PCM |
| Color: | Any color of gel |
| Size: | 36*21*1.8cm |
| Feature: | Reusable,No-toxic.Non-caustic. |
| Pre-Freeze Time: | Place it in the freezer over 12 hours before using |
| Gel Type: | Keep soft under 0 C, -18 C,-22C or lower temperature |
| Usage: | Freeze ice box/packs overnight before usingit,then put ice packs into the launch boxes,cooler bags or containers to chill foods,drinks and medicine. |
| Sample Cost | Free |
| Sample time | 1 day for our mold,18-20days for your mold |
| Usage |
|
| Delivery Time | 2 to 5 days after sample approved |
| Payment | TT or Paypal,30%deposit,70% balance before shippment |
Product functions:
Energy saving: After freezing, Ice box can help keep food cool in the refrigerator or fridge even power is cut off.
| Package & Shipping | |
| Package |
|
|
|
| Shipping |
|
About Changzhou Jisi Cold Chain Technology Co., Ltd
Trade show
![]()
Product Certifications:
| Accept Customize Products |
|
|
| Accept Customize Packaging |
|
A: Yes, exactly. We are 100% factory and manufacturer with 80 well trained and experienced staffs and you are warmly welcomed to visit us at your convenience.
Ice box is equivalent to the average freezer or refrigerator freezer, is the ideal cooling agent.
A: Mould design, mould making, blow molding processing, SAP or CMC injection, ice box/ice pack finished.
A: Safe,food grade HDPE material ,BPA free .
A: Yes, customized sizes and logos are welcomed.
A: Normally 2-5 days for 3000 pcs.
A: Yes, but the freight paid by you.
A: Yes,we welcome your trial order with much lower MOQ for our first cooperation.
A: We have FDA, SGS, MSDS, CPSIA certificates.
29X20X2cm,1000g
![]()
38.5x29x2cm, 1800g
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2013
Total Annual:
300-500
Employee Number:
40~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Jisi Cold Chain Technology Co.,Ltd,is a factory specializing in the production of series of pcm ice packs,cooler boxes and VIP panels. Our phase change material ice plate with several kinds of temperatures,such as -30 degrees -25 degrees -15 degrees -10 degree... Changzhou Jisi Cold Chain Technology Co.,Ltd,is a factory specializing in the production of series of pcm ice packs,cooler boxes and VIP panels. Our phase change material ice plate with several kinds of temperatures,such as -30 degrees -25 degrees -15 degrees -10 degree...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!