| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 15000 Units Per Week |
| Delivery Time | 3-8 works days |
| Packaging Details | carton |
| Input | 24VDC |
| COM port | 1x mini USB, 1x RS232, 1x RS485 |
| Dimension | 275*194*36mm |
| RAM | 64MB |
| Brand Name | Coolmay |
| Model Number | QM3G-100FH |
| Certification | CE |
| Place of Origin | CHINA, GONGDONG |
View Detail Information
Explore similar products
Coolmay PLC Controller Module
Coolmay EX3S Series 4.3 Inch HMI PLC All-In-One 12 transistor output RS485 FX2N
32 Bit 408MHz CPU HMI PLC All In One 24VDC High Speed Pulse 4 Wire Plc
Type C HMI PLC All In One Support PWM Analog Output 64MB RAM For Egg Incubator
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 15000 Units Per Week |
| Delivery Time | 3-8 works days | Packaging Details | carton |
| Input | 24VDC | COM port | 1x mini USB, 1x RS232, 1x RS485 |
| Dimension | 275*194*36mm | RAM | 64MB |
| Brand Name | Coolmay | Model Number | QM3G-100FH |
| Certification | CE | Place of Origin | CHINA, GONGDONG |
| High Light | 10In HMI PLC Controller ,Portrait Display HMI PLC Controller ,Portrait Display HMI PLC Combo | ||
QM3G Series 10 Inch HMI Portrait Display Temperature PLC Controller 6-8W DC24V RS232 RS485
The all-in-one solution is to integrate the controller, operation interface, input/output, analog input/output, high-speed counting/pulse and communication port into a compact unit to meet the needs of customer equipment automation control.
PRODUCT DESCRIPTION of HMI PLC ALL IN ONE
Feature:
1. Super functions.PLC compatible with FX3G/FX3U/FX3S PLC.It operate fast.
2. Highly integration.The digital points are 30 inputs and 30 outputs at most.The digital output can be transistor,relay or mixed output.Analog can reach up to 16 input and 8output.It has 2PLCCOM port(Rs232and USB Port).1 downloading port on HMI
3. Support several high-speed counting and high-speed pulse.Acceleration and deceleration are independent.The total high-speed counting and pulse can not exceed 480KHz
4.32K steps program capacity.32K power-off retentive registers.support interrupt.linear and circular interpolation.PID self-adjusting
| Model | QM3G-100FH |
| Dimension | 275*194*36mm |
| Cutout size | 262*180mm |
| Input | 24VDC |
| Power Consumption | 6-8W |
| HMI | |
| Feature | 60K colors resistive touch screen, supports portrait display |
| Type | 10.1"TFT |
| Display size | 222*125mm |
| Resolution(pixels) | 1024*600 |
| RAM | 64MB (Please inquire if requires storing historical data) |
| ROM | NOR Flash 16MB |
| CPU | 32bit CPU 408MHz |
| COM ports | Type-B HMI download port (can download PLC program through the USB penetrating function), RS232 |
| Software | Coolmay TPWorks HMI Programming Software |
| PLC | |
| I/O level | - Input: Passive NPN, public terminal isolated - Transistor output: Low level NPN, COM connect to negative - Relay output: Normally open dry contact |
| DO type and load | - MT: 2A/point, 4A/4 points COM; MT: 0.5A/point, 0.8A/4 points COM, 1.6A/8 points COM - MR: 2A/point, 4A/4 points COM, 5A/12 points COM. |
| High-speed counting | Single phase 6 channel 60KHz, or 2 AB 60KHz + 1 AB 10KHz, or 2 ABZ 60KHz + 1 AB phase 10KHz |
| High-speed pulse (Only for MT models) | 8 channels, Y0-Y3 is 100KHz, Y4-Y7 is 10KHz. High-speed counting + high-speed pulse < 480KHz |
| COM port | 1x mini USB, 1x RS232, 1x RS485 |
| Software | Compatible with GX Developer8.86 and GX WORKS 2 |
| Detailed info. refer to: “Coolmay QM3G-FH All-in-One User Manual”, “Coolmay CX3G/FX3GC PLC Programming Manual”, “Coolmay TP HMI User Manual” | |
The products will be under testing for 1-3 days and packed with carton box .
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2006
Total Annual:
2,000,000 USD - 30,000,000
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Coolmay Technology Co., Ltd. (Coolmay), established in 2006 and located in Nanshan District, Shenzhen, China, is a recognized National High-tech Enterprise and a leading provider of automation control solutions. With over 20 years of dedicated development, Coolmay has built a strong repu... Shenzhen Coolmay Technology Co., Ltd. (Coolmay), established in 2006 and located in Nanshan District, Shenzhen, China, is a recognized National High-tech Enterprise and a leading provider of automation control solutions. With over 20 years of dedicated development, Coolmay has built a strong repu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!