| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Place of shipment | Xiamen, China |
| Estimated Shipping Size | 2.6x25.8x24cm |
| Operating Temperature | -30°C to +65°C(-22°F to +150°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C(-40°F to +185°F) |
| Product Model | 3500/45 140072-04 |
| Country of origin | USA |
| weight | 0.9 kg |
| Warranty | 12 Months |
| Brand Name | Bently Nevada |
| Model Number | 3500/45 140072-04 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
Bently Nevada 3500/93 135799-01 Display Interface Module for Standard 3500
Bently Nevada 330103-00-05-50-12-00 3300 XL 8mm Tip Diameter Proximity Probe
35Vdc 990-08-XX-01-00 MOD:165353-01 Bently Nevada 990 Vibration Transmitter 9
Bently Nevada 16710-12 Interconnect Cable 600 V RMS 12 ft (3.6 m)
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Place of shipment | Xiamen, China | Estimated Shipping Size | 2.6x25.8x24cm |
| Operating Temperature | -30°C to +65°C(-22°F to +150°F) | Storage Temperature | -40°C to +85°C(-40°F to +185°F) |
| Product Model | 3500/45 140072-04 | Country of origin | USA |
| weight | 0.9 kg | Warranty | 12 Months |
| Brand Name | Bently Nevada | Model Number | 3500/45 140072-04 |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | 3500/45 140072-04 Position Monitor Module ,Operating Temperature -30°C to +65°C Position Monitor Module ,Storage Temperature -40°C to +85°C Bently Nevada Module | ||
| 3500 Rack (Chassis) Instrument-grade backplane for all modules. Ensures structural stability and reliable interconnection. | 3500/15 Power Supply Redundant, clean power distribution to the rack. Maintains operation under power disturbances. |
| 3500/22M TDI (Transient Data Interface) Communication gateway collecting static and dynamic data. Connects the 3500 rack to System 1® software for diagnostics. | Monitoring Modules Specialized processing for specific machine parameters. Provides precise, real-time monitoring of critical machine health. |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!