| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Compatibility | Advant Controller 31, Advant OCS |
| Communication Mode | Master/Slave |
| Maximum Slave Connections | Up to 32 devices |
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Packaging | Original new packaging |
| Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| Warranty | 12 months |
| Condition | 100% original brand |
| Brand Name | ABB |
| Model Number | 07KP90 |
| Place of Origin | SWEDEN |
View Detail Information
Explore similar products
ABB DSAI130D 3BSE003127R1 16-bit Resolution Analog Input Board with ±0.05%
ABB NTRO02-A Communication Adapter Module with 24 V DC Supply Voltage
ABB SA610 3BHT300019R1 240W Rated Power Supply with 100–370V DC Input and >90%
ABB DO820 3BSE008514R1 8-Channel Digital Output Relay Module with 250 V AC/DC
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Compatibility | Advant Controller 31, Advant OCS | Communication Mode | Master/Slave |
| Maximum Slave Connections | Up to 32 devices | Supply Voltage | 24 V DC |
| Packaging | Original new packaging | Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| Warranty | 12 months | Condition | 100% original brand |
| Brand Name | ABB | Model Number | 07KP90 |
| Place of Origin | SWEDEN | ||
| High Light | ABB 07KP90 ,24V DC Communications Module ,ABB Communications Module | ||
| Product Model | 07KP90 |
| Product Parameters | 07 KP 90 RCOM Communications Module |
| Shipping Size | 15.2×10.2×15.2cm |
| Manufacturer | ABB |
| Weight | 0.4 kg |
At Amikon, customers are at the heart of everything we do. We prioritize their needs and ensure they feel valued in every interaction.
We draw inspiration from our customers by understanding their requirements and are always looking for creative paths to help them create more value.
We team up with our stakeholders for mutually rewarding partnership.
As a global distributor with inventory of over 1 million difficult to find industrial parts, we help system integrators and suppliers reduce unforeseen parts shortages and extended delivery times. Our long-term industrial asset partnerships with first tier enterprises from various industries enable us to become a highly sought after sustainable global source of new and discontinued industrial parts, equipment, and machinery.
Sure, since it is a legal store operating in more than 180 countries. It has been successfully delivering millions of products to customers around the globe since 2008. Many of our customer reviews on our company have been positive while sometimes customers do face certain issues and we solve it ASAP.
The price is negotiable, and we will give you the right price according to your order quantity.
It depends on the weight of the goods and the choice of express and destination.
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!