| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Product Parameters | 990 Vibration Transmitter |
| Estimated Shipping Size | 7.3x5x10cm |
| Minimumtarget size | 9.5 mm (0.375 in) diameter |
| Maximum loopresistance | 1,000 Ω including cable at 35 Vdc |
| Warranty | 12 months |
| Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| MOQ | 1 piece |
| Packaging | Original new packaging |
| Brand Name | Bently Nevada |
| Model Number | 990-08-XX-01-00 MOD:165353-01 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
Bently Nevada 3500/93 135799-01 Display Interface Module for Standard 3500
Bently Nevada 330103-00-05-50-12-00 3300 XL 8mm Tip Diameter Proximity Probe
Bently Nevada 16710-12 Interconnect Cable 600 V RMS 12 ft (3.6 m)
Bently Nevada 330703-000-060-10-02-CN 11 mm Proximity Probe with M14 x 1.5
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Product Parameters | 990 Vibration Transmitter | Estimated Shipping Size | 7.3x5x10cm |
| Minimumtarget size | 9.5 mm (0.375 in) diameter | Maximum loopresistance | 1,000 Ω including cable at 35 Vdc |
| Warranty | 12 months | Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| MOQ | 1 piece | Packaging | Original new packaging |
| Brand Name | Bently Nevada | Model Number | 990-08-XX-01-00 MOD:165353-01 |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | 990-35Vdc 08-XX-01-00 MOD:165353-01 ,9.5mm Bently Nevada ,9.5mm Bently Nevada Vibration Monitoring System | ||
Need help? We're here for you!
✦ Can't find your exact part number?
Our experienced sales and customer service teams are here to help. Whether it's a hard-to-find part number or a complex spare parts need, we're here to assist you. We'll help you keep your production running.
Welcome to contact us
➠Sales manager:Miya zheng
| Product Model | 990-08-XX-01-00 MOD:165353-01 |
| Spare Model | 990-08-XX-01-00 |
| Product Parameters | 990 Vibration Transmitter |
| Country of origin | USA |
| Place of shipment | Xiamen, China |
| Estimated Shipping Size | 7.3x5x10cm |
| Manufacturer | Bently Nevada |
| Weight | 0.44 kg |
| Frequency response | 5 Hz to 6,000 Hz +0, 3 dB |
| Minimum target size | 9.5 mm (0.375 in) diameter |
1. lower your support costs
2. Provide on-going availability of automation replacement parts
3. Large number of inventory
4. Support door-to-door inspection
Who Are We?
Amikon is committed to providing you with high-quality, fast-delivered industrial automation spare parts to ensure your systems are always running at peak performance.
Whether you need a replacement part, an upgraded device, or a hard-to-find discontinued part, we have a solution for you.
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!