| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Brand | Bently Nevada |
| Part number | 3500/40M 176449-01 |
| Packaging | Original New Packaging |
| MOQ | 1 Piece |
| weight | 0.84 kg |
| Operating Temperature | -30°C to +65°C (-22°F to+150°F) |
| Power consumption | 7.7 Watts, typical |
| Output Impedance | 550 Ω |
| Brand Name | Bently Nevada |
| Model Number | 3500/40M 176449-01 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
Bently Nevada 3500/93 135799-01 Display Interface Module for Standard 3500
Bently Nevada 330103-00-05-50-12-00 3300 XL 8mm Tip Diameter Proximity Probe
35Vdc 990-08-XX-01-00 MOD:165353-01 Bently Nevada 990 Vibration Transmitter 9
Bently Nevada 16710-12 Interconnect Cable 600 V RMS 12 ft (3.6 m)
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Brand | Bently Nevada | Part number | 3500/40M 176449-01 |
| Packaging | Original New Packaging | MOQ | 1 Piece |
| weight | 0.84 kg | Operating Temperature | -30°C to +65°C (-22°F to+150°F) |
| Power consumption | 7.7 Watts, typical | Output Impedance | 550 Ω |
| Brand Name | Bently Nevada | Model Number | 3500/40M 176449-01 |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | Original New Packaging Proximitor Monitor Module ,Operating Temperature -30°C to +65°C 3500/40M Module ,Output Impedance 550 Ω Bently Nevada Monitor | ||
| Product Model | 3500/40M 176449-01 |
| Product Parameters | PROXIMITOR MONITOR MODULE |
| Country of Origin | USA |
| Place of Shipment | Xiamen, China |
| Estimated Shipping Size | 2.5x25.6x24cm |
| Manufacturer | Bently Nevada |
| Weight | 0.84 kg |
| Operating Temperature | -30°C to +65°C (-22°F to +150°F) |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C (-40°F to +185°F) |
| Humidity | 95%, noncondensing |
| Signal Input | Accepts from 1 to 4 proximity transducer signals |
| Power Consumption | 7.7 Watts, typical |
| Standard I/O | 10 kΩ |
| Output Impedance | 550 Ω |
| Transducer Power Supply | 24 Vdc |
| Bently Nevada | Bently Nevada |
|---|---|
| 330905-00-10-10-02-00 | 330878-90-00 |
| 330905-00-07-10-12-CN | 330877-080-36-00 |
| 330905-00-07-10-02-05 | 330877-040-37-00 |
| 330905-00-07-10-02-00 | 330851-06-000-070-50-00-05 |
| 330905-00-05-10-12-CN | 330851-06-000-070-10-00-05 |
| 330905-00-05-05-02-CN | 330851-05-000-040-50-01-05 |
| 330903-00-06-05-02-05 | 330851-04-000-023-10-01-05 |
| 330901-11-25-10-01-00 | 330851-02-000-070-90-00-05 |
| 330901-10-25-10-02-00 | 330851-02-000-060-50-00-05 |
| 330900-50-00 | 330851-02-000-060-50-00-00 |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!