| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Input Delay Time | 6 milliseconds plus selected filter time |
| Operating Voltage Range | 90-146 Volts DC |
| Input Voltage | 125 Volts DC Sink-Source |
| Inputs | 16 Indvidually Isolated Points |
| Total backplane power | 0.71 W |
| Thermal dissipation | 17.05 BTU/hr |
| Off-state voltage, max | 20V DC |
| Off-state current, max | 0.8 mA |
| Brand Name | Allen Bradley |
| Model Number | 1756-IH16I |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
Allen Bradley 1756-L55M23 Processor Module with 1.5 MB User Memory for Slot
Allen Bradley 1756-L60M03SE ControlLogix Controller with 750 Kilobytes Memory
Allen Bradley 1746-HS Controller Module with 300 kHz Input Frequency, and 300 mA
Allen Bradley 1756-L1M2 Controller Processor with 1 MB Expansion Memory
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Input Delay Time | 6 milliseconds plus selected filter time | Operating Voltage Range | 90-146 Volts DC |
| Input Voltage | 125 Volts DC Sink-Source | Inputs | 16 Indvidually Isolated Points |
| Total backplane power | 0.71 W | Thermal dissipation | 17.05 BTU/hr |
| Off-state voltage, max | 20V DC | Off-state current, max | 0.8 mA |
| Brand Name | Allen Bradley | Model Number | 1756-IH16I |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | 16 Individually Isolated Points ControlLogix Input Module ,125V DC Sink-Source Isolated Input Module ,6 Milliseconds Input Delay 1756-IH16I | ||
| Attribute | 1756-IH16I |
|---|---|
| Inputs | 16 individually isolated |
| Voltage category | 125V DC sink/source |
| Input voltage, nom | 125V DC |
| Input delay time (screw to backplane) | Off to On: Hardware delay: 2 ms max + filter time; User-selectable filter time: 0 ms, 1 ms, or 2 ms On to Off: Hardware delay: 6 ms max + filter time; User-selectable filter time: 0 ms, 1 ms, 2 ms, 9 ms, or 18 ms |
| Current draw @ 5.1V | 125 mA |
| Current draw @ 24V | 3 mA |
| Total backplane power | 0.71 W |
| Power dissipation, max | 5 W @ 60 °C (140 °F) |
| Thermal dissipation | 17.05 BTU/hr |
| Off-state voltage, max | 20V DC |
| Off-state current, max | 0.8 mA |
| On-state current, min | 1 mA @ 90V DC |
| On-state current, max | 3 mA @ 146V DC |
| Inrush current, max | 250 mA |
| Input impedance, max | 48.67 kΩ @ 146V DC |
| Cyclic update time | 200 µs...750 ms |
| Change of state | Software configurable |
| Time stamp of inputs | ±200 µs |
| Indicator | Status | Description |
|---|---|---|
| OK Status | Steady green | The inputs are being multicast and in a normal operating state. |
| Flashing green | The module has passed internal diagnostics, but is not multicasting inputs or is inhibited. Uninhibit the connection or establish a connection to enable communication to the module. | |
| Steady red | The module must be replaced. | |
| Flashing red | Previously established communication has timed out. Check the controller and chassis communication. | |
| I/O Status | Yellow | The input is On. |
| Fault Status | Red | The input has encountered a fault. Check the input point at the controller. |
Is your facility facing the challenge of obsolescence management? Are long lead times from OEMs threatening your operational KPIs? Amikon is a premier global provider of mission-critical automation components.
We specialize in the "Hard-to-Find," providing a bridge for plants running on both legacy systems and cutting-edge digital frameworks.
Our Vision: To redefine the standard for Industrial Control System (ICS) distribution through transparency, speed, and technical precision.
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!