| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Extension Cable Capacitance | 69.9 pF/m (21.3 pF/ft)typical |
| Output Resistance | 50 Ω |
| Agency Approval Option | Not required |
| Connector and Cable-Type Option | Miniature ClickLoc coaxialconnector |
| Total Length Option | 1.0 meter (3.3 feet) |
| weight | 0.06 kg |
| Product Parameters | 3300 XL 8 mm Reverse Mount Probes |
| Product Model | 330105-02-12-10-02-00 |
| Brand Name | Bently Nevada |
| Model Number | 330105-02-12-10-02-00 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
Bently Nevada 3500/93 135799-01 Display Interface Module for Standard 3500
Bently Nevada 330103-00-05-50-12-00 3300 XL 8mm Tip Diameter Proximity Probe
35Vdc 990-08-XX-01-00 MOD:165353-01 Bently Nevada 990 Vibration Transmitter 9
Bently Nevada 16710-12 Interconnect Cable 600 V RMS 12 ft (3.6 m)
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Extension Cable Capacitance | 69.9 pF/m (21.3 pF/ft)typical | Output Resistance | 50 Ω |
| Agency Approval Option | Not required | Connector and Cable-Type Option | Miniature ClickLoc coaxialconnector |
| Total Length Option | 1.0 meter (3.3 feet) | weight | 0.06 kg |
| Product Parameters | 3300 XL 8 mm Reverse Mount Probes | Product Model | 330105-02-12-10-02-00 |
| Brand Name | Bently Nevada | Model Number | 330105-02-12-10-02-00 |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | 8 mm Proximity Probe ,API 670 Compliance Eddy Current Sensor ,Miniature ClickLoc Coaxial Connector Reverse Mount Probe | ||
As a core component of the 3300 XL Proximity Transducer System, the 330105-02 probe delivers superior eddy current transduction for precision monitoring applications.
Supply chain bottlenecks shouldn't dictate your production schedule. Amikon offers factory-new components and high-quality surplus to optimize operational expenses and maximize uptime.
When PLCs fail or DCS modules go offline, the true cost extends beyond replacement parts to include lost production hours. Amikon serves as your safety net for Hard-to-find and End-of-Life (EOL) hardware.
| Manufacturer | Part Number | Part Number |
|---|---|---|
| Bently Nevada | 16710-08 | 330102-00-60-10-01-05 |
| Bently Nevada | 177230-01-01-05 | 330130-085-01-05 |
| Bently Nevada | 330901-22-40-10-01-05 | 330102-00-12-05-02-05 |
| Bently Nevada | 330104-00-05-05-02-05 | 330130-045-11-05 |
| Bently Nevada | 190501-00-00-05 | 16925-17 |
| Bently Nevada | 330101-00-18-10-12-00 | 190501-08-00-00 |
| Bently Nevada | 330101-00-25-10-02-00 | 16925-35 |
| Bently Nevada | 170180-02-00 | 330101-00-35-10-02-00 |
| Bently Nevada | 32000-28-05-15-080-03-02 | 330102-00-30-10-02-00 |
| Bently Nevada | 32000-28-05-08-080-03-02 | 330703-000-040-10-01-05 |
| Bently Nevada | 330710-000-060-10-02-00 | 330901-04-35-50-01-00 |
| Bently Nevada | 330104-00-05-50-02-05 | 330709-000-050-10-12-05 |
| Bently Nevada | 330903-00-12-05-02-05 | 330102-00-80-10-02-05 |
| Bently Nevada | 330708-00-20-50-02-05 | 129957-085-057-05 |
| Bently Nevada | 330101-00-20-05-02-00 | 330103-01-09-50-02-00 |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!