| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Model | 330850-50-05 |
| Country of origin | USA |
| Place of shipment | Xiamen,China |
| Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| MOQ | 1 piece |
| Packaging | Original new packaging |
| Brand Name | Bently Nevada |
| Model Number | 330850-50-05 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
Bently Nevada 3500/93 135799-01 Display Interface Module for Standard 3500
Bently Nevada 330103-00-05-50-12-00 3300 XL 8mm Tip Diameter Proximity Probe
35Vdc 990-08-XX-01-00 MOD:165353-01 Bently Nevada 990 Vibration Transmitter 9
Bently Nevada 16710-12 Interconnect Cable 600 V RMS 12 ft (3.6 m)
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Model | 330850-50-05 | Country of origin | USA |
| Place of shipment | Xiamen,China | Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| MOQ | 1 piece | Packaging | Original new packaging |
| Brand Name | Bently Nevada | Model Number | 330850-50-05 |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | Bently Nevada 330850-50-05 Bently Nevada 3300 XL system ,3300 XL 25mm Proximitor Sensor industrial rotating machinery ,330850 Proximitor Sensor non-contact proximity measurement | ||
The Bently Nevada 330850-50-05 is a 3300 XL 25 mm Proximitor Sensor designed for non-contact proximity measurement and shaft vibration analysis. It features a 5.0-meter system length and a panel-mount design with high RFI/EMI immunity.
Built with Multiple Approvals for hazardous areas, this machinery protection sensor provides precise thrust position measurement and differential expansion monitoring. It is ideal for industrial rotating machinery and steam turbine monitoring to ensure critical asset protection.
Their support during a chemical plant expansion included helping us pick the right sensors, drives, and PLCs for smooth integration.
For a bottling line, Amikon supplied all controllers and provided tips on calibration, making startup much faster than we expected.
On a high-speed packaging line, Amikon delivered pre-tested servo drives and HMIs so our engineers could finish setup ahead of schedule and start production without issues.
A critical DCS controller went out of stock worldwide, but Amikon leveraged their network to get it in days, keeping our operations continuous and meeting client deadlines.
| Specification Item | Verified Official Parameter |
|---|---|
| Manufacturer | Bently Nevada |
| Base Model Number | 330850 (3300 XL 25 mm Proximitor Sensor) |
| System Length (-50) | 5.0 metres (16.4 feet) |
| Mounting Option (-50) | Panel Mount |
| Agency Approval (-05) | Multiple Approvals (ATEX, IECEx, CSA, etc.) |
| Linear Range | 12.7 mm (500 mils) |
| Scale Factor (ASF) | 0.787 V/mm (20 mV/mil) |
| Output Signal Type | Negative Voltage Signal |
| Housing Material | A380 Aluminum |
| Wiring Connectors | SpringLoc Terminals |
| Operating Temperature | -35°C to +85°C (-31°F to +185°F) |
| Storage Temperature | -51°C to +100°C (-60°F to +212°F) |
| Component 1 | Component 2 |
|---|---|
| 3500/42E | 330910-03-09-05-02-05 |
| 3500/50E | 330709-000-070-10-02-00 |
| 330101-30-63-10-02-00 | 3500/61 163179-02 |
| 330130-035-00-CN | 1900/65A 172323-01/1900/65A 167699-02 |
| 330130-035-01-CN | 3500/15 106M1079-01 |
| 330130-045-01-CN | 3500/65 145988-02 |
| 330104-00-07-05-02-00 | 3500/92 136180-01 |
| 330130-085-01-00 | 3500/94 145988-01 |
| 40113-02 | 330104-00-10-10-02-05 |
| 330130-035-00-00 | 330910-00-05-10-02-00 |
| 330130-040-00-CN | 3500/44M 176449-03 |
| 84661-50 | TK3-2E 14700-02A |
| 330130-045-03-05 | 3500/42M 140734-02 |
| 330703-000-060-10-02-00 | 3500/92 |
| 106M1081-01 | 330103-00-05-10-02-00 |
| 3500/42M 176449-02 | 330703-000-060-10-02-00 |
| 3500/15 AC 127610-01 | 330103-00-09-10-02-00 |
| 128276-01E 131151-01 | 135813-01 |
| 18745-04 | 990-05-XX-01-00 |
| 330102-22-58-10-02-00 | 330180-X1-05 MOD:145004-02 |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!