View Detail Information
Explore similar products
400-600mm Pipe Diameter Turgo Turbine Generator with Stainless Steel Runner and
Turgo Turbine Generator with 500-1000kg Weight, 5 In 1 Integrated Control Panel
Turgo Turbine Generator with 15-300 Meters Operating Head 30-50 Years Lifespan
Turgo Turbine Generator with 5 In 1 Integrated Control Panel for Horizontal or
Product Specification
| High Light | 400mm Turgo turbine hydropower generator ,600mm Turgo turbine renewable energy ,Turgo turbine generator clean energy | ||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Diameter | 350-400 mm |
| Design Speed | 600-1000 R/min |
| Excitation Device | 5 In 1 Integrated Control Panel |
| Voltage | 220/380V, 10.5KV or 13.8KV |
| Generator | 3-phase Alternator |
| Operating Head Range | 15m to 300m |
| Power | 100 KW to 1000 KW |
| Pipe Diameter | 400-600 mm |
| Weight | 500-1000 kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2007
Total Annual:
1000000-6000000
Employee Number:
>30-50
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!