| Payment Terms | D/P, D/A, L/C, T/T |
| Supply Ability | 1000SET |
| Delivery Time | 6 months |
| Packaging Details | Wooden packing |
| Runner material | Stainless steel ZG06Cr13Ni4Mo or casting iron |
| Oem | Yes |
| Rated rotor speed | 200rpm 300rpm 500rpm 600rpm 750rpm 1000rpm |
| Voltage | 400V/50-60hz optional,220/380v,10.5KV or 13.8KV etc. |
| Color | Green or Customized Color |
| Lifespan | 30~50years |
| Capacity | 4000Kw,3x715kW |
| Brand Name | DSSD |
| Model Number | kaplan turbine |
| Certification | CE |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
High Efficiency Tubular Water Turbine / Mini Hydroelectric Turbine Generator
Tubular Type Hydro Water Turbine Generator For Low River Dam 300kw-30mw
Compact Water Powered Tubular Water Turbine , Low Head Micro Hydro Turbine
Tubular Pico Hydro Power Generator , Mini Hydro Turbine Generator 2m-10m Water
Product Specification
| Payment Terms | D/P, D/A, L/C, T/T | Supply Ability | 1000SET |
| Delivery Time | 6 months | Packaging Details | Wooden packing |
| Runner material | Stainless steel ZG06Cr13Ni4Mo or casting iron | Oem | Yes |
| Rated rotor speed | 200rpm 300rpm 500rpm 600rpm 750rpm 1000rpm | Voltage | 400V/50-60hz optional,220/380v,10.5KV or 13.8KV etc. |
| Color | Green or Customized Color | Lifespan | 30~50years |
| Capacity | 4000Kw,3x715kW | Brand Name | DSSD |
| Model Number | kaplan turbine | Certification | CE |
| Place of Origin | china | ||
| High Light | hydroelectric turbine generator ,water powered turbine | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2007
Total Annual:
1000000-6000000
Employee Number:
>30-50
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!