| Payment Terms | D/P, D/A, L/C, T/T |
| Supply Ability | 1000SET |
| Delivery Time | 3-8 months |
| Packaging Details | Wooden packing |
| Rated rotor speed | 500rpm 600rpm 750rpm 1000rpm |
| Type | kaplan turbine |
| Material capabilities | Stainless Steel,Hardened Metals |
| Color | Customized |
| Frequency | 50Hz or 60Hz |
| Water head | 5-20m |
| Warranty | 1 -2 Years |
| Capacity | 300Kw to 10Mw |
| Rated voltage | 400V / 800V / 6300V / 10500V |
| Efficiency | 90%-97% |
| Brand Name | DSSD |
| Model Number | kaplan turbine generator |
| Certification | iso,tuv,ce Certification |
| Place of Origin | deyang,china |
View Detail Information
Explore similar products
1mw Kaplan Turbine Generator Mini Hydro Power Plant Hydraulic Power Generation
House And Power Plant 50kw~20mw Small Hydro Generator Mini Kaplan Water Turbine
Small Kaplan Turbine Generator Customized 500kw 1000kw
Customized Green Energy Generators Hydro Electrical Generator Water Turbine
Product Specification
| Payment Terms | D/P, D/A, L/C, T/T | Supply Ability | 1000SET |
| Delivery Time | 3-8 months | Packaging Details | Wooden packing |
| Rated rotor speed | 500rpm 600rpm 750rpm 1000rpm | Type | kaplan turbine |
| Material capabilities | Stainless Steel,Hardened Metals | Color | Customized |
| Frequency | 50Hz or 60Hz | Water head | 5-20m |
| Warranty | 1 -2 Years | Capacity | 300Kw to 10Mw |
| Rated voltage | 400V / 800V / 6300V / 10500V | Efficiency | 90%-97% |
| Brand Name | DSSD | Model Number | kaplan turbine generator |
| Certification | iso,tuv,ce Certification | Place of Origin | deyang,china |
| High Light | Pelton Francis Kaplan Turbine ,Pelton Francis Kaplan Turbine 500Kw ,Hydroelectric Power Generator Kaplan Turbine | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2007
Total Annual:
1000000-6000000
Employee Number:
>30-50
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!