| Payment Terms | D/P, D/A, L/C, T/T |
| Supply Ability | 1000SET |
| Delivery Time | 3 months |
| Packaging Details | Wooden packing |
| Rated rotor speed | 200rpm 300rpm 500rpm |
| Type | kaplan Turbine Generator |
| Micro machining or not | Micro KAPLAN Hydro turbine |
| Material capabilities | Stainless Steel, |
| Process | cnc machining,Cnc Machining+deburrs,CNC milling&turning machine,turning |
| Color | As per customer's requirements |
| Tolerance | +-0.01 mm |
| Frequency | 50Hz or 60Hz |
| Water head | From 30m to 1700m |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity | 300Kw to 50Mw |
| Rated voltage | 400V / 800V / 6300V / 10500V |
| Efficiency | 90%-97% |
| Excitation | Brushless and SCR |
| Brand Name | DSSD |
| Model Number | Axial Turbine |
| Certification | iso,tuv,ce |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
1mw Kaplan Turbine Generator Mini Hydro Power Plant Hydraulic Power Generation
House And Power Plant 50kw~20mw Small Hydro Generator Mini Kaplan Water Turbine
Small Kaplan Turbine Generator Customized 500kw 1000kw
Customized Green Energy Generators Hydro Electrical Generator Water Turbine
Product Specification
| Payment Terms | D/P, D/A, L/C, T/T | Supply Ability | 1000SET |
| Delivery Time | 3 months | Packaging Details | Wooden packing |
| Rated rotor speed | 200rpm 300rpm 500rpm | Type | kaplan Turbine Generator |
| Micro machining or not | Micro KAPLAN Hydro turbine | Material capabilities | Stainless Steel, |
| Process | cnc machining,Cnc Machining+deburrs,CNC milling&turning machine,turning | Color | As per customer's requirements |
| Tolerance | +-0.01 mm | Frequency | 50Hz or 60Hz |
| Water head | From 30m to 1700m | Warranty | 1 Year |
| Capacity | 300Kw to 50Mw | Rated voltage | 400V / 800V / 6300V / 10500V |
| Efficiency | 90%-97% | Excitation | Brushless and SCR |
| Brand Name | DSSD | Model Number | Axial Turbine |
| Certification | iso,tuv,ce | Place of Origin | china |
| High Light | 500kw Kaplan Hydro Turbine Generator ,Axial Flow Kaplan Hydro Turbine Generator ,500kw micro kaplan turbine | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2007
Total Annual:
1000000-6000000
Employee Number:
>30-50
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!