| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 1000000pcs per year |
| Delivery Time | Around 20days |
| Packaging Details | White or colored pacakge. |
| Product Name | 125mm Super Thin Sintered Turbo Diamond Dry Tile Saw Blade with Inner Hole |
| Out Diameter: | 5inch(125mm) |
| Blade Material | Metal Bond with Diamond |
| Application | Ceramic, Tile , Marble Procelain etc. |
| Teeth type | Mesh Turbo |
| Inner hole | 22.23mm |
| Segment Size | 1.2x7mm |
| Color | Golden |
| Package | Carton Box |
| Brand Name | Johnsontools |
| Model Number | S02D125TILE |
| Certification | SGS,GB |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Hot Press Mesh Turbo 105mm Diamond Tile Saw Blade for Ceramic
4.5 Inch Multipurpose Wet Dry Diamond Cutting Disc Reinforced Circular Diamond
Tile Cutting Tools 105mm Sintered Turbo Saw Blade for Ceramic / Tiles Hot Press
125 Mm Sintered Turbo Hot Press Diamond Cutting Blades For Tiles GB Standard
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 1000000pcs per year |
| Delivery Time | Around 20days | Packaging Details | White or colored pacakge. |
| Product Name | 125mm Super Thin Sintered Turbo Diamond Dry Tile Saw Blade with Inner Hole | Out Diameter: | 5inch(125mm) |
| Blade Material | Metal Bond with Diamond | Application | Ceramic, Tile , Marble Procelain etc. |
| Teeth type | Mesh Turbo | Inner hole | 22.23mm |
| Segment Size | 1.2x7mm | Color | Golden |
| Package | Carton Box | Brand Name | Johnsontools |
| Model Number | S02D125TILE | Certification | SGS,GB |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 125mm Dry Tile Saw Blade ,125mm Sintered Tile Saw Blade ,SGS 125mm ceramic tile cutting disc | ||
125mm Super Thin Sintered Turbo Diamond Dry Tile Saw Blade with Inner Hole
Main feature:
1. High effective, environmental friendly, easy operation, long lifespan and no edge broken.
2. Hot press,cold press technology, silent core segment to prove high quality cutting result.
3. Diamond/steel power raw material.
4. High formula Key /U/Fishhook slot segment
5. 4inch to 32inch segment offered.
6. Multi hole design by customer's requirements.
| Product Name | Mesh Turbo Diamond Saw Blade For Tile Cutting |
| Out Diameter | 5inch (125mm) |
| Inner Hole | 22.23mm |
| Thickness | 1.2mm |
| Height | 7mm |
| Features | Cutting Method: Dry/Wet Super thin and Turbo teeth for high performance,very tough and durable. Inner hole 22.23 mm, with ring adapters to 20 mm and 16 mm Ideal for cutting hard Ceramics, Porcelain, Tile etc. Thick Reinforced Center Hub for Stable Cutting Suitable for an angle grinder, circular saw, masonry saw and gas cut-off saw. |
Other Size We can provide:
|
Use for diameter(mm)
|
Long(mm)
|
Height(mm)
|
Thickness(mm)
|
Tooth number
|
|
105
|
20
|
1.2
|
10
|
FULL CIRCLE
|
|
106
|
20
|
1.4
|
10
|
FULL CIRCLE
|
|
110
|
20
|
1.2
|
8
|
FULL CIRCLE
|
|
150
|
20
|
2.0
|
10
|
12
|
|
180
|
60
|
2.0
|
12
|
14
|
|
130
|
20
|
1.8
|
12
|
10
|
|
130
|
20
|
1.6
|
10
|
10
|
|
130
|
20
|
1.6
|
10
|
10
|
Product Display:
![]()
![]()
Related Products:
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2000
Total Annual:
8Million-10Million
Employee Number:
>100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since 2000 year, Our company Johnson Tools Manufactory Co., Ltd started to manufacture and export diamond tools for Stone Working and Construction Industry for worldwide countries. Since 2005 year, we established our own import and export company, named Johnson Import and Export Co., Ltd. We ... Since 2000 year, Our company Johnson Tools Manufactory Co., Ltd started to manufacture and export diamond tools for Stone Working and Construction Industry for worldwide countries. Since 2005 year, we established our own import and export company, named Johnson Import and Export Co., Ltd. We ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!