| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | In stock |
| Delivery Time | 5-10 work days |
| Packaging Details | carton |
| Product Name | 85043A |
| Condition | 100%new |
| Quality Class | High-Quality |
| Stock | Yes |
| Warranty | 1year |
| Packaging | Carton |
| Brand Name | WESPC |
| Model Number | 85043A |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
WESPC U5ME0013C Engine Bearing Con Rod Bearing Main Bearing for Perkins 1006
WESPC T409188 M/14 Bearing Replacement Fits Perkins Engines 1106 Bearing Set
WESPC U5MB0018B Main Bearing 0.50 Replacement Fit For Perkins Engine
WESPC U5MB0018C Main Bearing 0.75 Replacement Fit For Perkins Engine
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | In stock |
| Delivery Time | 5-10 work days | Packaging Details | carton |
| Product Name | 85043A | Condition | 100%new |
| Quality Class | High-Quality | Stock | Yes |
| Warranty | 1year | Packaging | Carton |
| Brand Name | WESPC | Model Number | 85043A |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | Con Rod Bearing 6.354 1006 010 ,Con Rod Bearing +0.25 size ,Con Rod Bearing with warranty | ||
Premium quality connecting rod bearing designed for Perkins diesel engines, ensuring optimal engine performance and durability.
| Brand Name | WESPC |
| Place of Origin | China |
| Part Number | 85043A |
| After-sales Service | Video Technical Support, Online Support |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Certificate | ISO9001 |
| Warranty | 1 Year |
| Stock Availability | Yes |
Perkins is one of the world's leading providers of diesel and gas engines. Various Perkins diesel engines have been made for industrial, agricultural, construction, material handling, marine and power generation markets. Perkins gas-based engines (natural gas, landfill gas, digester gas, bio gas and mine gas) are used for continuous power generation.
As an authorized Perkins Industrial Engine Service Dealer, we maintain large inventory of genuine Perkins engine spare parts. We provide reliable and professional products and services with complete product line-up and wide coverage power range. We stock thousands of Perkins engine parts as well as a wide variety of complete Perkins engines for industrial, construction, agricultural, power generation, and marine markets.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2019
Total Annual:
300,0000-450,0000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
WESPC(Dongguan)Tech Co., Ltd. is a wholly-owned subsidiary of WESPC Hong Kong. The company has long been deeply engaged in the Perkins aftermarket spare parts sector, while also covering a wide range of multi-brand engines and related components. With years of professional expertise and... WESPC(Dongguan)Tech Co., Ltd. is a wholly-owned subsidiary of WESPC Hong Kong. The company has long been deeply engaged in the Perkins aftermarket spare parts sector, while also covering a wide range of multi-brand engines and related components. With years of professional expertise and...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!