| Payment Terms | Western Union,T/T |
| Supply Ability | Spot goods |
| Delivery Time | 30 work day |
| Packaging Details | wooden box packaging |
| State | Brand New |
| Type | 4-cylinder diesel engine |
| Intake Method | Turbocharged |
| Fuel System | High-pressure common rail |
| Cooling Method | Water-cooled |
| Aftertreatment | DOC, DPF |
| Starting Method | Electric start |
| Applications | Construction machinery / Agricultural equipment / Generator sets |
| Model Number | V3800-CR-T-CF32 |
View Detail Information
Explore similar products
Common Rail Kubota V2607-CR-TE5-BB-03 4-cylinder Diesel Engine Suitable For
V2203-BG-ES03 Kubota High-Efficiency 4-Cylinder Diesel Engine
Kubota V3307-DI-T-MAR1-ET02 Diesel Engine, 2600rpm, 54.6kW, Excavator Power
Kubota V2203-M-DI-ES01 2800rpm 35.9kw Suitable For Excavator 4-cylinder Diesel
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,T/T | Supply Ability | Spot goods |
| Delivery Time | 30 work day | Packaging Details | wooden box packaging |
| State | Brand New | Type | 4-cylinder diesel engine |
| Intake Method | Turbocharged | Fuel System | High-pressure common rail |
| Cooling Method | Water-cooled | Aftertreatment | DOC, DPF |
| Starting Method | Electric start | Applications | Construction machinery / Agricultural equipment / Generator sets |
| Model Number | V3800-CR-T-CF32 | ||
| High Light | V3800 Kubota 54.6kW Diesel Engine ,Construction Machinery Kubota 54.6kW Diesel Engine ,CF32 Kubota 54.6kW Diesel Engine | ||
| Displacement | 3.769 L |
| Bore × Stroke | 100 mm × 120 mm |
| Rated Power | 54.6kW |
| Net PowerPower | 56kW-130kW |
| Rated Speed | 2200 rpm |
• High-Pressure Common Rail: Precise fuel injection, efficient combustion, lower fuel consumption
• Turbocharging: Efficient intake, powerful performance
• High Reliability: Industrial-grade design, durable and stable
• Low Noise and Low Vibration: Smooth operation, comfortable handling
• Easy Maintenance: Modular structure, easy to disassemble and repair
Product Showcase
Kubota V3800-CR-T-CF32 turbocharged diesel engine for sale
Close-up of the reliable and durable Kubota V3800 engine
![]()
Application Equipment
Construction machinery: small loaders, excavators, bulldozers, etc.
Agricultural machinery: tractors, harvesters, etc.
Industrial power equipment: generator sets, compressors, etc.
Material handling equipment: forklifts, stackers, etc.
Guangzhou Minshun Machinery Equipment Co., Ltd.
We specialize in the sales and service of diesel engine assemblies and construction machinery parts. Our product line covers engine assemblies, filtration systems, electronic control components, hardware accessories, wiring harnesses, and electrical accessories. Our service area includes Canada, the United States, the United Kingdom, Mexico, the Netherlands, Kazakhstan, Mongolia, Russia, Australia, Malaysia, Turkey, Indonesia, Singapore, Thailand, South America, South Africa, and other countries and regions.
| Engine Rebuild Kit | Turbochargers | Engine Diesel Pumps | Engine Controllers (ECU) |
| Cylinder Blocks | Cylinder Heads | Water Pumps | Injectors |
| Starter Motors | Filters | Other Engine Accessories | Excavator Hydraulic Pumps |
| Swivel Components | Distributor Valves | Travel Motor Assemblies | Chassis Components and Other Accessories |
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent
Year Established:
2013-12-10
Total Annual:
2000000-4000000
Employee Number:
40~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-wrap: break-word; word-wrap: break-word; } .gtr-container-xyz789 .gtr-secti... .gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-wrap: break-word; word-wrap: break-word; } .gtr-container-xyz789 .gtr-secti...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!