| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | Spot goods |
| Delivery Time | 30 work day |
| Packaging Details | wooden box packaging |
| State | Remanufactured/Brand New |
| Type | 4-cylinder Diesel Engine |
| Shipping Method | UPS/DHL/EMS/TNT/FedEx |
| Displacement | 3.3L |
| Power | 54.9kw |
| Speed | 2600rpm |
| Model Number | V3300-DI-ES01 |
View Detail Information
Explore similar products
Common Rail Kubota V2607-CR-TE5-BB-03 4-cylinder Diesel Engine Suitable For
V2203-BG-ES03 Kubota High-Efficiency 4-Cylinder Diesel Engine
Kubota V3307-DI-T-MAR1-ET02 Diesel Engine, 2600rpm, 54.6kW, Excavator Power
Kubota V2203-M-DI-ES01 2800rpm 35.9kw Suitable For Excavator 4-cylinder Diesel
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | Spot goods |
| Delivery Time | 30 work day | Packaging Details | wooden box packaging |
| State | Remanufactured/Brand New | Type | 4-cylinder Diesel Engine |
| Shipping Method | UPS/DHL/EMS/TNT/FedEx | Displacement | 3.3L |
| Power | 54.9kw | Speed | 2600rpm |
| Model Number | V3300-DI-ES01 | ||
| High Light | Kubota V3300 excavator diesel engine ,54.9kw construction machinery engine ,Kubota 2600RPM diesel engine | ||
| State | Remanufactured/Brand New |
| Product Name | Four-cylinder diesel engine |
| Displacement | 3.3L |
| Bore x Stroke | 98mm × 110mm |
| Power | 54.9kw |
| Speed | 2600rpm |
| Cooling Method | Water-cooled |
| Intake Method | Naturally aspirated |
| Fuel System | Direct Injection (DI) |
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Payment Methods | Western Union, T/T |
| Shipping Methods | UPS / DHL / EMS / TNT / FedEx |
High-efficiency direct injection: Improves combustion efficiency and reduces fuel consumption
High-strength cast iron: High temperature and wear resistant, longer service life
Low noise and vibration: Smooth operation and better comfort
Easy maintenance: Optimized structure, saving time on maintenance
Kubota V3300-DI-ES01 4-cylinder complete engine view from various angles
![]()
![]()
Guangzhou Minshun Machinery Equipment Co., Ltd.
We specialize in the sales and service of diesel engine assemblies and construction machinery parts. Our product line covers engine assemblies, filtration systems, electronic control components, hardware accessories, wiring harnesses, and electrical accessories. Our service area includes Canada, the United States, the United Kingdom, Mexico, the Netherlands, Kazakhstan, Mongolia, Russia, Australia, Malaysia, Turkey, Indonesia, Singapore, Thailand, South America, South Africa, and other countries and regions.
| Engine Rebuild Kit | Turbochargers | Engine Diesel Pumps | Engine Controllers (ECU) |
| Cylinder Blocks | Cylinder Heads | Water Pumps | Injectors |
| Starter Motors | Filters | Other Engine Accessories | Excavator Hydraulic Pumps |
| Swivel Components | Distributor Valves | Travel Motor Assemblies | Chassis Components and Other Accessories |
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent
Year Established:
2013-12-10
Total Annual:
2000000-4000000
Employee Number:
40~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-wrap: break-word; word-wrap: break-word; } .gtr-container-xyz789 .gtr-secti... .gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-wrap: break-word; word-wrap: break-word; } .gtr-container-xyz789 .gtr-secti...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!