| Payment Terms | Western Union,T/T |
| Supply Ability | Spot goods |
| Delivery Time | 3 to 5 business days |
| Packaging Details | Carton packaging |
| State | Brand New |
| Product Name | Turbocharger |
| Turbocharger Model | HX30W |
| Applicable Engines | 4BT, 4BTAA, 4BTA5.9 |
| Applicable Models | CX160, CX130 |
| Applicable Equipment | Excavators, Trucks, Power Units |
| Model Number | 3592121 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
3960454 HX35W Turbocharger For 6BTA Engine, R210-7 Excavator
Excavator Turbocharger 177-0440 Engine Parts For CAT C7 / 325C Mechanical
Excavator Parts - Perkins 457-3636 Turbocharger For C7.1 1206F-E70TTA Diesel
Excavator PC200-10 Turbocharger 49477-02600 Is Compatible With Komatsu 4D102
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,T/T | Supply Ability | Spot goods |
| Delivery Time | 3 to 5 business days | Packaging Details | Carton packaging |
| State | Brand New | Product Name | Turbocharger |
| Turbocharger Model | HX30W | Applicable Engines | 4BT, 4BTAA, 4BTA5.9 |
| Applicable Models | CX160, CX130 | Applicable Equipment | Excavators, Trucks, Power Units |
| Model Number | 3592121 | Place of Origin | China |
| High Light | Isuzu 6BG1 engine injector ,Hitachi EX200-3 excavator injector ,1153002502 engine injector with warranty | ||
| Displacement | 3.9L |
| Weight | 11.6kg |
| Dimensions | 31cm*27cm*30cm |
| Minimum Order Quantity | 1 piece |
Direct Replacement: Dimensions and interfaces are identical to the original, requiring no modification.
High-Performance Design: Suitable for high-temperature, high-load conditions, providing stable output.
Reliable Supply: Ample stock with a variety of high-quality replacement parts available.
Wide Applications: Suitable for excavators, power units, and heavy-duty trucks.
Product Showcase
4BTA5.9 Engine Turbocharger Replacement Part Diagram 3592121
![]()
Case Excavator CX130 Turbocharger Material HX30W Detailed Display
![]()
Compatible Interchange Numbers: 3592121, 3592122, 3592122H, 3592123, 3592124, 3802906, 380290600, 3519304, 3539227, 3539805, 3593410, 3599693, 4030449, J592121, J592122
Guangzhou Minshun Machinery Equipment Co., Ltd.
We specialize in the sales and service of diesel engine assemblies and construction machinery parts. Our product line covers engine assemblies, filtration systems, electronic control components, hardware accessories, wiring harnesses, and electrical accessories. Our service area includes Canada, the United States, the United Kingdom, Mexico, the Netherlands, Kazakhstan, Mongolia, Russia, Australia, Malaysia, Turkey, Indonesia, Singapore, Thailand, South America, South Africa, and other countries and regions.
We also provide other related excavator parts.
| SK10SR,SK17SR,SK20SR,SK30SR,SK35SR,SK40SR,SK55SR,SK75SR,SK85MSR,SK100SR,SK120-8,SK135SR,SK140SR,SK160LC,SK200-8,SK210LC,SK220LC,SK260LC,SK270LC-10,SK300LC,SK350LC,SK500LC,SK600LC,SK700LC,SK850LC |
| PC30, PC35, PC40, PC50, PC55, PC60, PC70, PC75, PC78, PC100, PC120, PC128, PC130, PC138, PC150, PC160, PC180, PC200, PC210, PC220, PC228, PC240, PC270, PC300, PC350, PC360, PC400, PC450, PC500, PC550, PC600, PC650, PC700, PC800, PC1000 |
| SH60, SH75, SH80, SH100, SH120, SH130, SH135, SH140, SH150, SH200, SH210, SH220, SH225, SH240, SH260, SH300, SH350, SH360, SH400, SH450, SH500, SH550, SH600, SH650, SH700 |
| SH60, SH75, SH80, SH100, SH120, SH130, SH135, SH140, SH150, SH200, SH210, SH220, SH225, SH240, SH260, SH300, SH350, SH360, SH400, SH450, SH500, SH550, SH600, SH650, SH700 |
| 320, 320D, 320E, 325, 325D, 330, 330D, 336, 336D, 345, 349, 350, 350D, 352, 352F, 360, 360D, 365, 370, 375, 390, 395, 397, 398, 399, 400, 425, 450, 470, 500, 525, 550, 600, 601, 615, 620, 635, 650, 657, 660, 675, 700, 730, 750, 800, 825, 850, 900, 950, 980, 988, 992, 996 |
| EC140, EC160, EC180, EC200, EC210, EC220, EC225, EC230, EC240, EC250, EC260, EC280, EC300, EC310, EC320, EC330, EC350, EC360, EC380, EC400, EC460, EC480, EC500, EC550, EC700, EC750, EC950 |
| R60, R80, R140, R150, R160, R180, R200, R210, R220, R225, R260, R300, R360, R420, R500, R520, R600, R800 |
| SY55, SY75, SY90, SY135, SY155, SY215, SY235, SY265, SY305, SY335, SY365, SY400, SY500, SY550, SY600, SY700 |
| KX41, KX61, KX71, KX91, KX101, KX121, KX161, KX181, KX161-3, KX161-3S, KX251, KX301, KX361, KX401 |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent
Year Established:
2013-12-10
Total Annual:
2000000-4000000
Employee Number:
40~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-wrap: break-word; word-wrap: break-word; } .gtr-container-xyz789 .gtr-secti... .gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-wrap: break-word; word-wrap: break-word; } .gtr-container-xyz789 .gtr-secti...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!