China STM32F103VBT6 Medium-density Performance Line ARM-based 32-bit MCU With 64or 128
  1. China STM32F103VBT6 Medium-density Performance Line ARM-based 32-bit MCU With 64or 128
  2. China STM32F103VBT6 Medium-density Performance Line ARM-based 32-bit MCU With 64or 128
  3. China STM32F103VBT6 Medium-density Performance Line ARM-based 32-bit MCU With 64or 128
STM32F103VBT6 Medium-density Performance Line ARM-based 32-bit MCU With 64or 128
  1. MOQ: 1
  2. Price: Consult with
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T,Western Union
Supply Ability 100000
Delivery Time 5-8days
Packaging Details T/R
Product Category: MCU
Maximum Clock Frequency: 72MHz
Data Bus Width: 32 Bit
Program Memory Size: 128KB
Program Memory Type: FLASH
Data RAM Size: 20KB
Number of I/Os: 80
Brand Name ST
Model Number STM32F103VBT6
Certification rohs
Place of Origin CN
Product Specification
Payment Terms T/T,Western Union Supply Ability 100000
Delivery Time 5-8days Packaging Details T/R
Product Category: MCU Maximum Clock Frequency: 72MHz
Data Bus Width: 32 Bit Program Memory Size: 128KB
Program Memory Type: FLASH Data RAM Size: 20KB
Number of I/Os: 80 Brand Name ST
Model Number STM32F103VBT6 Certification rohs
Place of Origin CN
STM32F103VBT6 Medium-Density Performance Line ARM-Based 32-bit MCU
Key Features
  • ARM 32-bit Cortex-M3 CPU Core
    • 72 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz performance at 0 wait state memory access
    • Single-cycle multiplication and hardware division
  • Memory Configuration
    • 64 or 128 Kbytes of Flash memory
    • 20 Kbytes of SRAM
  • Clock, Reset and Supply Management
    • 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
    • POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
    • 4-to-16 MHz crystal oscillator
    • Internal 8 MHz factory-trimmed RC
    • Internal 40 kHz RC
    • PLL for CPU clock
    • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Low Power Operation
    • Sleep, Stop and Standby modes
    • VBAT supply for RTC and backup registers
  • Analog-to-Digital Conversion
    • 2 x 12-bit, 1 µs A/D converters (up to 16 channels)
    • Conversion range: 0 to 3.6 V
    • Dual-sample and hold capability
    • Temperature sensor
  • Direct Memory Access
    • 7-channel DMA controller
    • Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs and USARTs
  • I/O Capabilities
    • Up to 80 fast I/O ports
    • 26/37/51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors
    • Almost all 5 V-tolerant
Electrical Characteristics
Symbol Parameter Conditions Min Typ Max Unit
tprog 16-bit programming time TA = –40 to +105 °C 40 52.5 70 µs
tERASE Page (1 KB) erase time TA = –40 to +105 °C 20 - 40 ms
tME Mass erase time TA = –40 to +105 °C 20 - 40 ms
Product Images
Packaging & Shipping
Frequently Asked Questions
How to obtain the price?
What is your delivery time?
What are your payment terms?
Factory pricing with 30% deposit and 70% balance payment via T/T before shipment.