| Packaging Details | Plywood case |
| Delivery Time | 20 days after receiving the deposit |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 2000sq.m/Month |
| Pixel Pitch | 4 mm |
| LED Type | SMD2121 |
| Resolution | 62,500 dots/sq.m |
| LED Module | 64 × 32 |
| Module Size | 256 × 128 mm |
| Driving Mode | 1/16 scan |
| Material | Steel |
| Warranty | 2 years |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Dreamway |
| Certification | CE,ROHS |
| Model Number | P4 |
View Detail Information
Explore similar products
P6 Indoor Full Color LED Display , Synchronous Control Indoor LED Screen
27777 Pixels PH6 Indoor Full Color Waterproof Led Display 192mm x 96 mm Module
Fixed Indoor Full Color LED Display Rental P6 SMD High Resolution For Advertisin
SMD2121 Full Color Led Message Board P4 Indoor HD Led Signs 1000 Nits Brightness
Product Specification
| Packaging Details | Plywood case | Delivery Time | 20 days after receiving the deposit |
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 2000sq.m/Month |
| Pixel Pitch | 4 mm | LED Type | SMD2121 |
| Resolution | 62,500 dots/sq.m | LED Module | 64 × 32 |
| Module Size | 256 × 128 mm | Driving Mode | 1/16 scan |
| Material | Steel | Warranty | 2 years |
| Place of Origin | China | Brand Name | Dreamway |
| Certification | CE,ROHS | Model Number | P4 |
| High Light | led outdoor advertising screens ,waterproof led display | ||
P 4 Indoor Full Color LED Display, High Definition Indoor LED Display Screen
Quick Detail:
1. 62,500 dots/sq.m;
2. 64×32 dots per LED module;
3. 256×128 mm module size;
4. 1/16 scan constant current;
5. More than 2000 nits/sq.m;
6. About 1,200 W/sq.m maximal consumption.
Detail Description:
Video camera could be installed around the screen for monitoring;
For 1 square meter, there are 62,500PCS LEDs, very high resolution;
You could see the display clearly at least 4 meters away.
Application:
It is installed in hotel, airport, meeting room, auto show, etc, for advertising.
Specifications:
| Pixel Pitch | 4mm |
| LED Composition | 1R1G1B |
| LED Type | SMD2121 |
| Pixel | 62,500 dots/sq.m |
| Module Pixel | W 64 × H 32 |
| Module Size | W 256 × H 128 mm |
| Standard Cabinet Size | W 768 × H 768 mm |
| LED Chip | Epistar |
| Cabinet Material | Steel dustproof cabinet |
| Drive Mode | 1/16 scan constant current |
| Brightness | ≥2000 nits/sq.m |
| Refresh Rate | ≥800Hz |
| Out of Control Dot Rate | <0.0001 |
| Earth Leakage Current | <2mA |
| MTBF | >5,000 hours |
| LED Life Span | >100,000 hours |
| Power Supply | 110V/60HZ and 220V/50HZ interchangeable |
| Humidity | 10%~90% |
| Control Method | Synchronous control with PC on |
| Operation System | Win2000 / XP / Vista |
![]()
P4 Indoor Full Color LED Display Advertising, High Resolution Indoor LED Display Full Color, Good Quality Indoor Full Color LED Display
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2013
Employee Number:
20~50
Ecer Certification:
Active Member
Shenzhen Dreamway Technology Co., Limited is a manufacturer of LED display, including fixed LED display, rental LED display and taxi LED display. We started in 2013, and have a team with more than 10 years of experience in this field. With about 2,000 square meters of factory area, the ... Shenzhen Dreamway Technology Co., Limited is a manufacturer of LED display, including fixed LED display, rental LED display and taxi LED display. We started in 2013, and have a team with more than 10 years of experience in this field. With about 2,000 square meters of factory area, the ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!