| Battery Type | Ni-Cd |
| Light Source | LED, 10 pcs 5730 SMD LED |
| Material | Plastic |
| Usage | Escape, evacuation lighting |
| Bulb Type | LED |
| Color Rendering Index(Ra) | 75 |
| Color Temperature(CCT) | 6500k |
| Emitting Color | Cold White |
| Input Voltage(V) | AC 220-240v |
| Lighting solutions service | Lighting And Circuitry Design, Project Installation |
| Product Weight(kg) | 0.8 |
| Specifications | 10 pcs 5730 SMD LED |
| Support Dimmer | No |
| Warranty(Year) | 3-Year |
| Operation | Maintained/Non-maintained |
| Input Voltage | 220-240V 50/60Hz |
| Battery | Ni-Cd Battery 3.6V/1.8Ah |
| Emergency Time | More Than 3 Hours |
| Indicator | Green LED-Charging |
| Construction | ABS Casing and Plate, PC diffuser ,PCB ,Battery |
| IP Rate | IP20 |
| Size/Weight | 268*142*42mm/1.35KG |
| Warranty | 3 Years |
| Brand Name | Zhui Ming |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
View Detail Information
Explore similar products
IP20 CE Approval Running Man Emergency Exit Signs 3 Hours Battery Operated
3 Hours Rechargeable Battery Operated Double Sided Emergency Exit Sign
Rechargeable Battery Operated Double Sided Exit Signs LED Emergency Light
Suspending Double-side Exit Signs, Battery Rechargeable LED Emergency Light
Product Specification
| Battery Type | Ni-Cd | Light Source | LED, 10 pcs 5730 SMD LED |
| Material | Plastic | Usage | Escape, evacuation lighting |
| Bulb Type | LED | Color Rendering Index(Ra) | 75 |
| Color Temperature(CCT) | 6500k | Emitting Color | Cold White |
| Input Voltage(V) | AC 220-240v | Lighting solutions service | Lighting And Circuitry Design, Project Installation |
| Product Weight(kg) | 0.8 | Specifications | 10 pcs 5730 SMD LED |
| Support Dimmer | No | Warranty(Year) | 3-Year |
| Operation | Maintained/Non-maintained | Input Voltage | 220-240V 50/60Hz |
| Battery | Ni-Cd Battery 3.6V/1.8Ah | Emergency Time | More Than 3 Hours |
| Indicator | Green LED-Charging | Construction | ABS Casing and Plate, PC diffuser ,PCB ,Battery |
| IP Rate | IP20 | Size/Weight | 268*142*42mm/1.35KG |
| Warranty | 3 Years | Brand Name | Zhui Ming |
| Place of Origin | Zhejiang, China | ||
| High Light | Ni-Cd Battery Emergency Exit Sign Light ,IP65 Rated Rechargeable Exit Sign ,5730 SMD LED Exit Sign | ||
Ceiling Recessed Rechargeable Emergency Exit Sign Light
Parameters
|
Operation |
Non-maintained |
|
Input Voltage |
110V-127V 50/60Hz;220V-240V 50/60Hz |
|
Lamp type |
2*5 pcs SMD 5730 LED |
|
Battery |
Nickel-Cadmium Battery 3.6V /1.8 Ah |
|
Indicator |
Green LED - Charging |
|
Duration Time |
More than 3 hours |
|
Construction |
Fire-Retardant ABS Casing and Plate; PC Diffuser |
|
IP Rate |
IP65 |
|
Installation |
Wall/Ceiling Surface Mounted, Ceiling recessed |
|
Weight |
1.35 kg |
|
Working Temperature |
-10℃ to 55℃ |
|
Size |
345mmx118mmx80mm |
|
Customization |
Battery, Duration Time, Package |
Dimension
![]()
![]()
Product Shows:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Packing Information
|
Package |
1 piece in 1 Inner Carton, 20 pcs in 1 Master Carton |
|
Mater Carton Size |
48.5*29*32 cm |
|
Inner Box Size |
27.5*14.5*4.5cm |
|
Gross Weight |
15.54KG |
|
Net Weight |
12.65 KG |
Delivery Time
5-7 working days for sampling,30-45 working days for mass producion
![]()
1.Any Inquiries will be replied within 24 hours.
2. Professional manufacturer.
3. OEM/ODM available:
1)Silk print logo on the product
4. High quality, fashion designs, reasonable & competitive price, fast lead time.
5. After-sale service
1)All products will be strictly quality checked before packing.
2)All products will be well packed before shipping.
3)All products and most of accessories have 3 year warranty.
Accessories Lead-acid battery is 6 month and Fluorescent T5 tube is 3 month.
6. Payment
You can pay for the order via: TT, Western Union, MoneyGram, L/C
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2006
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hangzhou Dreamy Technology Co.,Ltd. established in 2006, is a manufacturer and trader specialized in the research, development and production of emergency lights. All of our products use environmental protection material, and we make the Environmental assessement files that are shown in fo... Hangzhou Dreamy Technology Co.,Ltd. established in 2006, is a manufacturer and trader specialized in the research, development and production of emergency lights. All of our products use environmental protection material, and we make the Environmental assessement files that are shown in fo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!