| Battery Type | Li-ion |
| Light Source | LED, 18 pcs 2835 SMD LED |
| Material | Plastic |
| Usage | Escape, evacuation lighting |
| Battery Capacity | 1500 mAh |
| Bulb Type | LED |
| Color Rendering Index(Ra) | 80 |
| Color Temperature(CCT) | 6000K (Daylight Alert) |
| Emergency Time | 3Hours, More Than 3 Hours |
| Emitting Color | Cold White |
| Input Voltage(V) | 220-240V |
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 75 |
| Lighting solutions service | Lighting And Circuitry Design |
| Operation | self-contained, Maintained |
| Product Weight(kg) | 0.7 |
| Specifications | 18 pcs 2835 SMD LED |
| Support Dimmer | No |
| Type | Exit Sign Light |
| Warranty(Year) | 3-Year |
| Input Voltage | 220V-240V 50/60Hz |
| Battery | Li-ion Battery 3.7V/1.5Ah |
| Indicator | Green LED-Charging |
| Construction | ABS casing ,PS exit board |
| IP Rate | IP20 |
| Size/Weight | 316*38*220 mm/0.7KG |
| Warranty | 3 years |
| Brand Name | Zhui Ming |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
View Detail Information
Explore similar products
IP20 CE Approval Running Man Emergency Exit Signs 3 Hours Battery Operated
3 Hours Rechargeable Battery Operated Double Sided Emergency Exit Sign
Rechargeable Battery Operated Double Sided Exit Signs LED Emergency Light
Suspending Double-side Exit Signs, Battery Rechargeable LED Emergency Light
Product Specification
| Battery Type | Li-ion | Light Source | LED, 18 pcs 2835 SMD LED |
| Material | Plastic | Usage | Escape, evacuation lighting |
| Battery Capacity | 1500 mAh | Bulb Type | LED |
| Color Rendering Index(Ra) | 80 | Color Temperature(CCT) | 6000K (Daylight Alert) |
| Emergency Time | 3Hours, More Than 3 Hours | Emitting Color | Cold White |
| Input Voltage(V) | 220-240V | IP Rating | IP20 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 75 | Lighting solutions service | Lighting And Circuitry Design |
| Operation | self-contained, Maintained | Product Weight(kg) | 0.7 |
| Specifications | 18 pcs 2835 SMD LED | Support Dimmer | No |
| Type | Exit Sign Light | Warranty(Year) | 3-Year |
| Input Voltage | 220V-240V 50/60Hz | Battery | Li-ion Battery 3.7V/1.5Ah |
| Indicator | Green LED-Charging | Construction | ABS casing ,PS exit board |
| IP Rate | IP20 | Size/Weight | 316*38*220 mm/0.7KG |
| Warranty | 3 years | Brand Name | Zhui Ming |
| Place of Origin | Zhejiang, China | ||
| High Light | 3 Hours Backup LED Emergency Exit Sign ,Li-ion Battery Double Sided Exit Sign ,Plastic Construction Rechargeable Exit Light | ||
Double Side Rechargeable LED Emergency Exit Sign
Parameter
|
Operation |
Maintained |
|
Input Voltage |
220V-240V 50/60Hz |
|
Charging Current |
120mA(Nominal) |
|
Lamp type |
18pcs SMD 2835LED |
|
Battery |
Li-ion Battery 3.7V/1.5Ah |
|
Indicator |
Green LED -Charging |
|
Duration Time |
More than 3 hours |
|
Construction |
ABS casing ,PS exit board |
|
IP Rate |
IP20 |
|
Installation |
Wall Surface Mounted,Hanging |
|
Weight |
0.7 kg |
|
Working Temperature |
-10℃ to 55℃ |
|
Size |
316*38*220mm |
|
Customization |
Battery, Duration Time, Package |
Product Shows
![]()
![]()
![]()
Packing Information
|
Package |
1 piece in 1 Inner Carton, 10 pcs in 1 Master Carton |
|
Master Carton Size |
37.8*33.5*25.2cm |
|
Gross Weight |
8.1 kg |
|
Net Weight |
10.48 kg |
Delivery Time
5-7 working days for sampling,30-35 working days for mass producion
1.Any Inquiries will be replied within 24 hours.
2. Professional manufacturer.
3. OEM/ODM available:
1)Silk print logo on the product
4. High quality, fashion designs, reasonable & competitive price, fast lead time.
5. After-sale service
1)All products will be strictly quality checked before packing.
2)All products will be well packed before shipping.
3)All products and most of accessories have 3 year warranty.
Accessories Lead-acid battery is 6 month and Fluorescent T5 tube is 3 month.
6. Payment
You can pay for the order via: TT, Western Union, MoneyGram, L/C
The company is established in 2006,has strong technicial power ,advanced technology and complete inspecting equipment. our factory also passed the authentication of ISO9001:2000 quality management system.
Main Products:Emergency lights , exit signs and emergency power pack.
Features:The emergency products is able to maintain the lighting when the battery charging. The emergency lighting turns on automatically when the electricity is cut off accidently and turns off when it is reconnected later.
Applications: Hotels ,Supermarket, office building...
Those introduction are short and simplified. Our experienced staffs are ready to provide a comprehensive understanding of our producuts,application and engeering assistance ,selection suggestion and other service to you.We are waiting for your further inquiry.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2006
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hangzhou Dreamy Technology Co.,Ltd. established in 2006, is a manufacturer and trader specialized in the research, development and production of emergency lights. All of our products use environmental protection material, and we make the Environmental assessement files that are shown in fo... Hangzhou Dreamy Technology Co.,Ltd. established in 2006, is a manufacturer and trader specialized in the research, development and production of emergency lights. All of our products use environmental protection material, and we make the Environmental assessement files that are shown in fo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!