| Battery Type | Li-ion |
| Light Source | LED, 18*2835 SMD LED |
| Material | Plastic |
| Usage | Emergency condition light |
| Bulb Type | LED |
| Color Rendering Index(Ra) | 80 |
| Color Temperature(CCT) | 6000K (Daylight Alert) |
| Emitting Color | Cold White |
| Input Voltage(V) | AC 220V( ± 10%) |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 100 |
| Lifespan (Hours) | 25000 |
| Lighting solutions service | Lighting And Circuitry Design, Dialux Evo Layout |
| Product Weight(kg) | 0.8 |
| Specifications | 5W |
| Support Dimmer | No |
| Warranty(Year) | 3-Years |
| Product Name | Easy Installation with Replaced Exit Sign |
| Battery | Li-ion 3.7V1.5AH |
| Function | Emergency |
| Input Voltage | 220V-240V 50/60HZ |
| Charge time | 24 Hours |
| Warranty | 3 Years |
| Emergency Time | 180 Minutes |
| Color | White |
| Working Time (hours) | 50000 |
| Brand Name | Zhuiming |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Certification | CE |
View Detail Information
Explore similar products
IP20 CE Approval Running Man Emergency Exit Signs 3 Hours Battery Operated
3 Hours Rechargeable Battery Operated Double Sided Emergency Exit Sign
Rechargeable Battery Operated Double Sided Exit Signs LED Emergency Light
Suspending Double-side Exit Signs, Battery Rechargeable LED Emergency Light
Product Specification
| Battery Type | Li-ion | Light Source | LED, 18*2835 SMD LED |
| Material | Plastic | Usage | Emergency condition light |
| Bulb Type | LED | Color Rendering Index(Ra) | 80 |
| Color Temperature(CCT) | 6000K (Daylight Alert) | Emitting Color | Cold White |
| Input Voltage(V) | AC 220V( ± 10%) | Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 100 |
| Lifespan (Hours) | 25000 | Lighting solutions service | Lighting And Circuitry Design, Dialux Evo Layout |
| Product Weight(kg) | 0.8 | Specifications | 5W |
| Support Dimmer | No | Warranty(Year) | 3-Years |
| Product Name | Easy Installation with Replaced Exit Sign | Battery | Li-ion 3.7V1.5AH |
| Function | Emergency | Input Voltage | 220V-240V 50/60HZ |
| Charge time | 24 Hours | Warranty | 3 Years |
| Emergency Time | 180 Minutes | Color | White |
| Working Time (hours) | 50000 | Brand Name | Zhuiming |
| Place of Origin | Zhejiang, China | Certification | CE |
| High Light | Li-ion Battery Backup Emergency Exit Light Sign ,3 Hours Emergency Duration Double Sided Exit Sign ,ABS Casing Exit Light | ||
New Design Emergency Exit Light Sign With Battery Backup
| Model | L701M |
| Operation | Maintained |
| Input Voltage | 220-240V 50/60Hz |
| Material | ABS Casing |
| Battery | Li-ion battery3.7V 1.5AH |
| Lamp Type | 18pcs 2835 LED |
| Indicator | Green LED--Charging |
| Duration | 3 hours |
| IP Rate | IP20 |
| Working Temperature | -10℃ to 55℃ |
| Certificate | CE, ROHS |
| Charging time | more than 24 hours |
| Wattage | 3.6 W |
| Warranty | 1 Years |
| Installation | Wall Surface/ Hanging/ Ceiling Recessed/ Side Mounted/ Ceiling Mounted |
![]()
Raw material inspection,
1. Raw material warehouse only accept material which reaches the relative quality standard. Spot checking first.
2. When workers get material, double check before they start working, in order to avoid wasting time.
IPQC
1. PCB, 100% inspection before assembling. Testing data: charging current, discharging current, convert voltage, indicator function.
2. Each component on PCB must be fastened well. Content on adhesive sticker must be correct. Battery must be bundled well.
3. When testing, we use voltage regulator, withstand voltage machine, aging testing board machine, integrating spheres.
Finished Products inspection
1. Indicator function must be correct and good, all led must brighten when power cut. Button switches work smoothly. And lamp in normal state.
2. Middle plate fastened with screws, no obvious color difference from casing.
3. All emergency light clear, finished well.
Outgoing Inspection:
1. Choose one carton, check appearance first. No broken, dirty, wrong shipping mark.
2. Open the inner box to check serial-number. Each product has the ID number. Each product must be clean, smooth without scratch, and pasted with correct adhesive sticker.
3. Open the product and check inside, each component must be fastened well especial for transformer and wire connecting must be correct.
4. Function Testing machine. Products need to be test 4 items by this machine: charging , discharging, shift voltage and indicator testing
5. Another testing by Aging Test board. Too see circuit reach all standards.
We supply inner box for customers.
So print innerbox is workable from us!
20 pcs of products in one carton.
We have R&D department.
So our factory can do customization for customers, just like different function, duration time for emergency, packing way.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2006
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hangzhou Dreamy Technology Co.,Ltd. established in 2006, is a manufacturer and trader specialized in the research, development and production of emergency lights. All of our products use environmental protection material, and we make the Environmental assessement files that are shown in fo... Hangzhou Dreamy Technology Co.,Ltd. established in 2006, is a manufacturer and trader specialized in the research, development and production of emergency lights. All of our products use environmental protection material, and we make the Environmental assessement files that are shown in fo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!