| Battery Type | Ni-Cd |
| Light Source | LED |
| Material | Plastic |
| Usage | lighting |
| Battery Capacity | 15000 |
| Bulb Type | LED |
| Color Rendering Index(Ra) | 80 |
| Color Temperature(CCT) | 6000K (Daylight Alert) |
| Emergency Time | more than 3 hours |
| Emitting Color | Cold White |
| Input Voltage(V) | AC 220V-240V, 50/60Hz |
| IP Rating | IP20, IP20 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 100 |
| Lifespan (Hours) | 50000 |
| Lighting solutions service | Lighting And Circuitry Design |
| Product Weight(kg) | 0.545 |
| Specifications | 18 pcs SMD 2835 LED |
| Support Dimmer | No |
| Type | Exit Sign Light, Fire Emergency Light |
| Warranty(Year) | 1-3-Year, 1-3 Year |
| Battery | Li-ion Battery 3.7V1.5Ah |
| Input Voltage | 220V-240V 50/60 Hz |
| Duration time | More than 3 hours |
| Lamp Used | 18PCS SMD 2835 LED |
| Indicator | Green LED Indicates Charging |
| Construction | ABS End Cap, Polystyrene Exit Board |
| Installation | Wall Surface Mounted, End mounted, Ceiling Recessed, Suspended |
| Operation | Maintained |
| Brand Name | Zhuiming |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
View Detail Information
Explore similar products
IP20 CE Approval Running Man Emergency Exit Signs 3 Hours Battery Operated
3 Hours Rechargeable Battery Operated Double Sided Emergency Exit Sign
Rechargeable Battery Operated Double Sided Exit Signs LED Emergency Light
Suspending Double-side Exit Signs, Battery Rechargeable LED Emergency Light
Product Specification
| Battery Type | Ni-Cd | Light Source | LED |
| Material | Plastic | Usage | lighting |
| Battery Capacity | 15000 | Bulb Type | LED |
| Color Rendering Index(Ra) | 80 | Color Temperature(CCT) | 6000K (Daylight Alert) |
| Emergency Time | more than 3 hours | Emitting Color | Cold White |
| Input Voltage(V) | AC 220V-240V, 50/60Hz | IP Rating | IP20, IP20 |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 100 | Lifespan (Hours) | 50000 |
| Lighting solutions service | Lighting And Circuitry Design | Product Weight(kg) | 0.545 |
| Specifications | 18 pcs SMD 2835 LED | Support Dimmer | No |
| Type | Exit Sign Light, Fire Emergency Light | Warranty(Year) | 1-3-Year, 1-3 Year |
| Battery | Li-ion Battery 3.7V1.5Ah | Input Voltage | 220V-240V 50/60 Hz |
| Duration time | More than 3 hours | Lamp Used | 18PCS SMD 2835 LED |
| Indicator | Green LED Indicates Charging | Construction | ABS End Cap, Polystyrene Exit Board |
| Installation | Wall Surface Mounted, End mounted, Ceiling Recessed, Suspended | Operation | Maintained |
| Brand Name | Zhuiming | Place of Origin | Zhejiang, China |
| High Light | Rechargeable Exit Sign Light ,3 Hours Backup Emergency Light ,IP20 Rating Double Sided Exit Sign | ||
Operation | Maintained |
Input Voltage | 220V-240V, 50/60Hz |
Light Source | 18 pcs SMD 2835LED |
Battery | Li-ion Battery 3.7V/1.5Ah |
Indicator | Green LED Indicates Charging |
Duration Time | More than 3 hours |
Construction | ABS End Cap,Polystyrene Exit Board |
IP Rate | IP20 |
Installation | Ceiling Recessed,Suspended |
Weight | 0.53 kg |
Working Temperature | -10℃ to 55℃ |
Size | 316*220*38mm |
Package | 1 Set in 1 Inner Carton,10 Sets in 1 Master Carton |
Inner Box Size | 32.5*25*3.9cm |
Master Carton Size | 42*34*26.5cm |
Gross Weight | 7.45 kg |
Net Weight | 5.45 kg |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2006
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hangzhou Dreamy Technology Co.,Ltd. established in 2006, is a manufacturer and trader specialized in the research, development and production of emergency lights. All of our products use environmental protection material, and we make the Environmental assessement files that are shown in fo... Hangzhou Dreamy Technology Co.,Ltd. established in 2006, is a manufacturer and trader specialized in the research, development and production of emergency lights. All of our products use environmental protection material, and we make the Environmental assessement files that are shown in fo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!