| Battery Type | Ni-Cd |
| Light Source | LED |
| Material | Plastic |
| Usage | Buildings Lighting |
| Bulb Type | LED |
| Color Rendering Index(Ra) | 80 |
| Color Temperature(CCT) | 6000K (Daylight Alert) |
| Emitting Color | Cold White |
| Input Voltage(V) | AC 220V( ± 10%) |
| Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 100 |
| Lifespan (Hours) | 25000 |
| Lighting solutions service | Lighting And Circuitry Design |
| Specifications | 10pcs 5730 SMD |
| Support Dimmer | No |
| Warranty(Year) | 3-Year |
| Operation | Maintained or Non-maintained |
| Battery | Ni-Cad 3.6V 1.8Ah |
| Input Voltage | 220V-240V 50/60 Hz |
| Duration time | More than 3 hours |
| Lamp Used | 10PCS 5730 SMD LED |
| Indicator | Red LED--Charging ; Green LED-- AC Power |
| IP Rating | IP65 |
| Construction | Fire-retardant ABS Casing and Plate, PC Diffuser |
| Size | 268*142*42mm |
| Warranty | 3 years |
| Working Time (hours) | 25000 |
| Brand Name | Zhuiming |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
View Detail Information
Explore similar products
Plastic Milky / Frosty Waterproof Emergency Light , Emergency Led Panel Light
Anti - Explosion Battery Operated Emergency Lighting For Residential Buildings
IP65 Emergency Light With 3 Hours Opertion, Emergency Lighting Fixtures
110V / 220V SMD 2835 White LED Surface Mounted Emergency Light With PC Diffuser
Product Specification
| Battery Type | Ni-Cd | Light Source | LED |
| Material | Plastic | Usage | Buildings Lighting |
| Bulb Type | LED | Color Rendering Index(Ra) | 80 |
| Color Temperature(CCT) | 6000K (Daylight Alert) | Emitting Color | Cold White |
| Input Voltage(V) | AC 220V( ± 10%) | Lamp Luminous Efficiency(lm/w) | 100 |
| Lifespan (Hours) | 25000 | Lighting solutions service | Lighting And Circuitry Design |
| Specifications | 10pcs 5730 SMD | Support Dimmer | No |
| Warranty(Year) | 3-Year | Operation | Maintained or Non-maintained |
| Battery | Ni-Cad 3.6V 1.8Ah | Input Voltage | 220V-240V 50/60 Hz |
| Duration time | More than 3 hours | Lamp Used | 10PCS 5730 SMD LED |
| Indicator | Red LED--Charging ; Green LED-- AC Power | IP Rating | IP65 |
| Construction | Fire-retardant ABS Casing and Plate, PC Diffuser | Size | 268*142*42mm |
| Warranty | 3 years | Working Time (hours) | 25000 |
| Brand Name | Zhuiming | Place of Origin | Zhejiang, China |
| High Light | IP65 Waterproof LED Emergency Bulkhead Light ,3-Year Warranty Emergency Bulkhead Light ,25000 Hours Lifespan Waterproof Emergency Light | ||
Package Details:
Delivery time:
| Quantity (sets) | 1 | 2-30000 |
| Delivery time (days) | 7 | 45 |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company
Year Established:
2006
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hangzhou Dreamy Technology Co.,Ltd. established in 2006, is a manufacturer and trader specialized in the research, development and production of emergency lights. All of our products use environmental protection material, and we make the Environmental assessement files that are shown in fo... Hangzhou Dreamy Technology Co.,Ltd. established in 2006, is a manufacturer and trader specialized in the research, development and production of emergency lights. All of our products use environmental protection material, and we make the Environmental assessement files that are shown in fo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!