| Place Of Origin | China |
| Packaging Details | Wooden Case |
| Delivery Time | 7-14 Workdays |
| Payment Terms | TT L/C |
| Supply Ability | 300 Sets/ Month |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60Hz |
| Heating Method | Synchronous Steam And Electric Heating |
| Type | With Steam |
| Voltage | 220V |
| Power | 750W |
| Function | Specially Used For Hot Pressing Of Double-sided Wool Fabric Interlining Strips |
| Usage | Industrial |
| Brand Name | Dressed Santo |
| Model Number | XST-235-7J |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
Industrial 750W Double Faced Wool Fabric Ironing Machine Computer Control 190
220V Electric Double Faced Wool Fabric Interlining Strip Ironing Machine 190-220
750W Computer Control Double Faced Wool Fabric Ironing Machine
Computer Control Double Faced Wool Fabric Ironing Machine 190-220℃ Adjustable
Product Specification
| Place Of Origin | China | Packaging Details | Wooden Case |
| Delivery Time | 7-14 Workdays | Payment Terms | TT L/C |
| Supply Ability | 300 Sets/ Month | Power Source | Electric |
| Frequency | 50/60Hz | Heating Method | Synchronous Steam And Electric Heating |
| Type | With Steam | Voltage | 220V |
| Power | 750W | Function | Specially Used For Hot Pressing Of Double-sided Wool Fabric Interlining Strips |
| Usage | Industrial | Brand Name | Dressed Santo |
| Model Number | XST-235-7J | Certification | CE/ISO |
| High Light | Electric Control Wool Fabric Ironing Machine ,Smart Wool Fabric Ironing Machine ,Adjustable Temperature Wool Fabric Iron Machine | ||
Our revolutionary double-faced woolen fabric pressing machine solves long-standing challenges in interlining pressing, delivering unmatched production efficiency and quality stability. With cutting-edge technology and innovative design, this specialized equipment sets new standards in fabric processing.
| Model | XST-235-7J |
|---|---|
| Ironing Width | 1mm-20mm (customizable) |
| Ironing Speed | 100mm/s (adjustable) |
| Feeding System | Double motor synchronous feeding |
| Maximum Foot Lift | 20MM |
| Motor Power | 550W |
| Motor Speed | 986r/min |
| Operating Pressure | 0.5Mpa |
| Heating Method | Synchronous steam and electric heating |
| Temperature Range | 190-220℃ (adjustable) |
| Power Supply | AC 220V±10%; 50/60Hz |
| Machine Type | Industrial |
This specialized interfacing strip ironing equipment is designed for double-faced wool fabric processing, including:
The machine significantly improves ironing precision and garment forming quality across all applications.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2018
Total Annual:
8000000-15000000
Employee Number:
>50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since its founding in 2018 and based in Yangchenghu Town, Xiangcheng District, Dressed Santo Intelligent Sewing Co., Ltd. has adhered to a clear development philosophy from the very start — "Taking innovation as the foundation, technology as the core, and quality for growth". Guided by th... Since its founding in 2018 and based in Yangchenghu Town, Xiangcheng District, Dressed Santo Intelligent Sewing Co., Ltd. has adhered to a clear development philosophy from the very start — "Taking innovation as the foundation, technology as the core, and quality for growth". Guided by th...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!