| Place Of Origin | China |
| Packaging Details | Wooden Case |
| Delivery Time | 7-14 Workdays |
| Payment Terms | TT L/C |
| Supply Ability | 300 Sets/ Month |
| Warranty | 12 Months |
| Smart Heating | Directional Heating |
| Heating Spped | 30 Seconds |
| Releasing Motor Power | 100W |
| Power Source | Electric |
| Ironing Method | Hot Pressing |
| Heating Method | Electric Heating |
| Total Power | 2.5 KW |
| Brand Name | Dressed Santo |
| Model Number | XST-235-7S |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
Smart Temperature Control Steam Free Ironing Machine Hot Pressing 30 Seconds
220V Steam Free Ironing Machine 100mm/S Speed XST-235-7H
Steam Free Iron Machine 100W Servo Motor 1-20mm Width
XST-235-7S Steam Free Ironing Machine Automatic Clothing Interlining Strip
Product Specification
| Place Of Origin | China | Packaging Details | Wooden Case |
| Delivery Time | 7-14 Workdays | Payment Terms | TT L/C |
| Supply Ability | 300 Sets/ Month | Warranty | 12 Months |
| Smart Heating | Directional Heating | Heating Spped | 30 Seconds |
| Releasing Motor Power | 100W | Power Source | Electric |
| Ironing Method | Hot Pressing | Heating Method | Electric Heating |
| Total Power | 2.5 KW | Brand Name | Dressed Santo |
| Model Number | XST-235-7S | Certification | CE/ISO |
| High Light | 30 Second Heating Steam Free Ironing Machine ,Electric Steam Free Ironing Machine ,Directional Heating Steam Free Iron Machine | ||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Ironing Method | Hot Pressing |
| Power Source | Electric |
| Features | Steam-Free, Easy To Use |
| Main Function | For Ironing Shaped Interlining Strips Of Various Garments |
| Feeding Motor Power | 100W |
| Heating Method | Electric Heating |
| Warranty | 12 Months |
| Power Supply | 220 V /50 Hz |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2018
Total Annual:
8000000-15000000
Employee Number:
>50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Since its founding in 2018 and based in Yangchenghu Town, Xiangcheng District, Dressed Santo Intelligent Sewing Co., Ltd. has adhered to a clear development philosophy from the very start — "Taking innovation as the foundation, technology as the core, and quality for growth". Guided by th... Since its founding in 2018 and based in Yangchenghu Town, Xiangcheng District, Dressed Santo Intelligent Sewing Co., Ltd. has adhered to a clear development philosophy from the very start — "Taking innovation as the foundation, technology as the core, and quality for growth". Guided by th...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!