| Payment Terms | L/C,D/P,D/A,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | Stable supply and support for bulk customization. |
| Delivery Time | 15-45 Days |
| Packaging Details | Standard Exported Package |
| Warranty | 1 Year or 2000hours |
| Operation Pressure | 10,000psi~20,000PS |
| Rated Working Pressure | 10000psi-20000psi |
| Temperature Rating | -29•c~121·c (PU), -46°c~121 |
| Application | Fracturing, Cementing, Acidizing, Testing Lines |
| Treatment Process | Metal Melting and Heat Treatment |
| Struture | Integrated Struture of Metal Frame |
| Transport Package | Packaging Suitable for Long-Distance Transport, Su |
| Material | Alloy |
| Manufacturing Process | Metal Melting and Heat Treatment |
| Nominal Size | 1", 1" X 1/2", 2", 2 X 3", 3", 4" |
| Repair Kits | Yes |
| Types | 5 Types Manual & Hydraulic, Electric, Handwheel |
| Specification | Alloy steel |
| Brand Name | XINGTONG |
| Model Number | Plug Valve |
| Certification | API 、ISO 9001 |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
API 6A Oilfield High Pressure Manifold Hydraulic Check Valve 1.5 - 4 Inch
2 Inch Oilfield High Pressure Manifold Industrial Throttle Valve Petrochemical
Forging Oilfield High Pressure Manifold Alloy Hose Loops For Oilfield Cementing
DN300 Oilfield High Pressure Manifold Adjustable Elbow For Oil Gas Chemical
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/P,D/A,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | Stable supply and support for bulk customization. |
| Delivery Time | 15-45 Days | Packaging Details | Standard Exported Package |
| Warranty | 1 Year or 2000hours | Operation Pressure | 10,000psi~20,000PS |
| Rated Working Pressure | 10000psi-20000psi | Temperature Rating | -29•c~121·c (PU), -46°c~121 |
| Application | Fracturing, Cementing, Acidizing, Testing Lines | Treatment Process | Metal Melting and Heat Treatment |
| Struture | Integrated Struture of Metal Frame | Transport Package | Packaging Suitable for Long-Distance Transport, Su |
| Material | Alloy | Manufacturing Process | Metal Melting and Heat Treatment |
| Nominal Size | 1", 1" X 1/2", 2", 2 X 3", 3", 4" | Repair Kits | Yes |
| Types | 5 Types Manual & Hydraulic, Electric, Handwheel | Specification | Alloy steel |
| Brand Name | XINGTONG | Model Number | Plug Valve |
| Certification | API 、ISO 9001 | Place of Origin | CHINA |
| High Light | API 6A Oilfield High Pressure Manifold ,Oilfield Manifold 10000psi ,20000psi oilfield back pressure valve | ||
| Attribute | Value |
|---|---|
| Warranty | 1 Year or 2000 hours |
| Operation Pressure | 10,000psi~20,000PS |
| Rated Working Pressure | 10000psi-20000psi |
| Temperature Rating | -29°C~121°C (PU), -46°C~121°C |
| Application | Fracturing, Cementing, Acidizing, Testing Lines |
| Material | Alloy |
| Nominal Size | 1", 1" X 1/2", 2", 2 X 3", 3", 4" |
| Types | 5 Types Manual & Hydraulic, Electric, Handwheel |
Plug valves are essential high-pressure solutions in well services, expertly designed to regulate flow through precise plug rotation. Kytider's plug valves are renowned for their exceptional strength and superior sealing performance.
| Parameter | Metric/Primary Value | Imperial/Secondary Value |
|---|---|---|
| Rated Working Pressure | 69.0MPa~138.0MPa | 10,000psi~20,000psi |
| Nominal Size | 1", 1"x2", 1 1/2", 2", 2"x3", 3", 4" | |
| Temperature Rating | -29ºC~121ºC(PU),-46ºC~121ºC(LU) | -20F~250F(PU),-50F~250F(LU) |
| Application | Fracturing, Cementing, Acidizing, Testing Lines | |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter,Trading Company
Year Established:
2016
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-cpr123 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 15px; box-sizing: border-box; line-height: 1.6; } .gtr-container-cpr123__title { fo... .gtr-container-cpr123 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 15px; box-sizing: border-box; line-height: 1.6; } .gtr-container-cpr123__title { fo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!