| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 100 sets/ month |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Packaged With Steel Pallet and Aluminium Film |
| Usage | Rotary Piling Rig Attachment |
| Product Name | Kelly Bar OD440mm |
| Drilling Depth | 10-100m |
| Drilling Diammeter | 300-3000mm |
| Advange | Factory |
| Color | Customized |
| Pressure form | Interlocking,Friction,Combined |
| Torque | 100-500kNm |
| Brand Name | JTHL |
| Model Number | OD400mm |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Rotary Table Kelly Bar Piling Rod 3-5 Sections For Foundation Drilling Hole
3 Or 4 Sections Interlocking Kelly Bar B125 Seamless Steel
Threaded Connection Type Drilling Kelly Bar Customized and Black Design
Customized Length Drilling Steel Bar Suitable for Various Drilling Needs
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 100 sets/ month |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Packaged With Steel Pallet and Aluminium Film |
| Usage | Rotary Piling Rig Attachment | Product Name | Kelly Bar OD440mm |
| Drilling Depth | 10-100m | Drilling Diammeter | 300-3000mm |
| Advange | Factory | Color | Customized |
| Pressure form | Interlocking,Friction,Combined | Torque | 100-500kNm |
| Brand Name | JTHL | Model Number | OD400mm |
| Certification | ISO | Place of Origin | China |
| High Light | od 440mm drilling kelly bar ,hole piling rig drilling kelly bar ,rotary rig kelly bar drilling equipment | ||
| Elements | 3/4/5/6 |
| Material | Q345B /Q460D / 27SiMn/35CrMo With Special Heat Treatment |
| Spring | 60Si2Mn |
| Lock Type | Interlocking / Frictional |
![]()
| No. | Diammeter of The First Section
| Sections | Key Pressure Type | Length of per section(m) | Drill depth | Torque(KN.M) | ||
| 1 | ¢299 | 3 | Interlocking | 9-12 | 24-45 | 100 -120 | ||
| 2 | ¢342 | 3 | 4 | Interlocking | 9 - 12 | 24-45 | 100 -120 | |
| 3 | ¢355 | 3 | 4 | Interlocking | 9 - 14 | 24 - 56 | 100-120 | |
| 4 | ¢368 | 3 | 4 | Interlocking | 9 - 14 | 24 - 56 | 150-180 | |
| 5 | ¢377 | 3 | 4 | Interlocking | 9 - 14 | 24 - 56 | 150-180 | |
| 6 | ¢394 | 3 | 4 | Interlocking | 9 - 15 | 24 - 58 | 180-200 | |
| 7 | ¢406 | 3 | 4 | Interlocking | 9 - 15 | 24 - 58 | 180-200 | |
| 8 | ¢419 | 3 | 4 | Interlocking | 9 - 15 | 24 - 58 | 200-230 | |
| 9 | ¢440(445) | 3 | 4 | Interlocking | 9 - 15 | 24 – 58 | 220-260 | |
| 10 | ¢470 (482) | 3 | 4 | Interlocking | 9 - 16 | 24 – 60 | 220-260 | |
| 11 | ¢508 | 3 | 4 | Interlocking | 9 – 18 | 24 – 68 | 260-360 | |
| 12 | ¢530 (540) | 3 | 4 | 5 | Interlocking | 9 – 20 | 32 – 92 | 320-400 |
| 13 | ¢580(575) | 3 | 4 | 5 | Interlocking | 9 – 20 | 32 – 92 | 360-420 |
| 14 | ¢630 | 3 | 4 | 5 | Interlocking | 9 - 22 | 32 - 102 | 400-500 |
Specification
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
The drill pipes produced by our company have been sold to many countries all over the world, such as: Singapore, Malaysia, the Philippines, Egypt, India, Russia, Vietnam, Thailand, Nigeria, the United States, etc., and have been approved by the users of rotary excavation in many countries. In addition, our company can also customize non-standard drill pipes according to the needs of customers. Welcome new and old customers to visit our company to discuss cooperation!
Welcome Contact Us
![]()
Due to space limitations, not all product details are displayed. For details, please consult Cathy Lee, WhatsApp+8613311085686
Cathy Lee
https://api.whatsapp.com/send?phone=8613311085686
After clicking on the link on the phone you can use Whatsapp to contact me directly.We can discuss more details in there .
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2007
Total Annual:
8000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Beijing Jietaihongli Technology Co., Ltd., founded in 2004, headquartered in Beijing, branch factory in Shouguang, Shandong. The company is mainly engaged in the production and sales of rotary piling kelly bars , drilling tools, rotary piling rig overhaul, rig sales and accessories supply. Beijin... Beijing Jietaihongli Technology Co., Ltd., founded in 2004, headquartered in Beijing, branch factory in Shouguang, Shandong. The company is mainly engaged in the production and sales of rotary piling kelly bars , drilling tools, rotary piling rig overhaul, rig sales and accessories supply. Beijin...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!