| Payment Terms | T/T,Western Union |
| Supply Ability | 50 |
| Delivery Time | 10-15days |
| Packaging Details | wooden case packaging |
| Product Name | ST 200 Pneumatic Drilling Rig |
| Drilling Hole Diameter | 105-300 Mm |
| Drilling Depth | 100-200 Meters |
| Drilling Rod Diameter | 76 Mm |
| Drilling Rod Length | 3 M |
| Walking speed | 2.5km/h |
| High leg travel | 1.35m |
| Maximum turning torque | 5900/NM |
| Maximum rotation speed | 85/170r/min |
| Overall Dimensions | 3.8m*1.8m*2.3m |
| Brand Name | Shitan |
| Model Number | ST-200 |
| Place of Origin | Jinzhou,China |
View Detail Information
Explore similar products
Open Pit Mining 55KW 100m Pneumatic Borewell Machine
Rock 200m 220V Pneumatic Borewell Machine
PST30 Pneumatic Rockbuster Soil Drilling Rigs
ISO ST-200 220m Pneumatic Borewell Machine
Product Specification
| Payment Terms | T/T,Western Union | Supply Ability | 50 |
| Delivery Time | 10-15days | Packaging Details | wooden case packaging |
| Product Name | ST 200 Pneumatic Drilling Rig | Drilling Hole Diameter | 105-300 Mm |
| Drilling Depth | 100-200 Meters | Drilling Rod Diameter | 76 Mm |
| Drilling Rod Length | 3 M | Walking speed | 2.5km/h |
| High leg travel | 1.35m | Maximum turning torque | 5900/NM |
| Maximum rotation speed | 85/170r/min | Overall Dimensions | 3.8m*1.8m*2.3m |
| Brand Name | Shitan | Model Number | ST-200 |
| Place of Origin | Jinzhou,China | ||
| High Light | rubber tracked water well drilling rig ,farmland irrigation well drilling machine ,pneumatic borewell machine with rubber tracks | ||
| Parameter | Value |
|---|---|
| Product Type | ST200 Crawler Mounted Drilling Rig |
| Drilling Hole Diameter | 105-300 mm |
| Drilling Rod Length | 3 m |
| Weight | 5.5 MT |
| Rotary Torque | 5900 |
| Material | Rubber Track |
| Walking speed | 2.5km/h |
| Lifting Force | 18T |
| Maximum Rotational Speed | 30/120r/min |
| Climbing degree | 30 |
| High leg travel | 1.35m |
| Overall Dimensions | 3.8m*1.8m*2.3m |
Scope of application (covering all scenarios)
1.Civil and agricultural: drinking water wells, farmland irrigation wells, ground source heat pump wells, suitable for soft soil, sand layers, and clay layers.
2.Engineering applications: construction site dewatering wells, foundation pit support holes, large-diameter pile holes, and reverse circulation for dealing with 3.quicksand and and pebble layers.
4.Geological exploration: hydrogeological survey, environmental monitoring wells, capable of drilling deep holes of 100-200 meters
5.Special working conditions: construction in urban areas (without damaging the road surface), hard rock fragmentation in hilly and mountainous areas (pneumatic drilling).
Key selection points (quickly matching customer needs)
1. According to depth and diameter: choose small positive and negative circulation for shallow wells (<50m); Select hydraulic power head+high flow mud pump/air compressor for deep wells (100-200m).
2. According to the stratum: normal circulation is used for soft soil/sand layers; Reverse circulation is used for clay/pebble layers; Pneumatic impact drilling is used for hard rock.
3. According to working conditions: low-noise rubber tracks are selected for urban construction; Choose diesel electric dual power for field operations to cope with inconvenient power supply scenarios.
4. Supporting requirements: Large diameter wells are equipped with pipe twisting machines; Deep water wells are equipped with high-pressure mud pumps to ensure slag discharge efficiency.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Seller
Year Established:
2010
Total Annual:
8000000-15000000
Employee Number:
100~120
Ecer Certification:
Verified Supplier
Jinzhou City Shitan Machinery Equipment CO. LTD. is a professional production and processing company for core drilling rigs, crawler drilling rigs, various track chassis, various types of mud pumps, various track transport vehicles, etc. It is one of the outstanding manufacturers of si... Jinzhou City Shitan Machinery Equipment CO. LTD. is a professional production and processing company for core drilling rigs, crawler drilling rigs, various track chassis, various types of mud pumps, various track transport vehicles, etc. It is one of the outstanding manufacturers of si...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!